Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

[Wydany 8.02.2005]Członkowie Rady Stałej wystosowali list do Ojca Świętego; życzą w nim Janowi Pawłowi II powrotu do zdrowia i zapewniają o pamięci w modlitwie.

Rada Stała opracowywała ramowy projekt czerwcowego Kongresu Eucharystycznego w Warszawie. Jak wiadomo, odbędzie się on bez udziału Ojca Świętego; spodziewana jest jednak obecność legata papieskiego. Uroczystości będą mieć miejsce 19 czerwca; po Mszy św. odprawionej o tej samej godzinie cztery procesje, z południa, wschodu, zachodu i północy Stolicy, spotkają się na jednym z głównych placów Warszawy. Po Nieszporach eucharystycznych wierni modlić się będą w intencji Polski, Europy i świata.

Biskupi ustalali też program 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski; szczególnie uwzględnili temat główny zebrania, tj. posługę i życie kapłanów na progu XXI wieku.

Przedmiotem rozmów były też propozycje dotyczące obchodów 40. rocznicy Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim. Przypada ona dokładnie 18 listopada tego roku. Ostateczny przebieg uroczystości ustali robocza grupa biskupów polskich i niemieckich w kwietniu br. na spotkaniu w Limburgu.

Księża biskupi zapoznali się też z problemami związanymi z duszpasterstwem polonijnym i omówili je. Dotyczyły one głównie USA (St. Louis) oraz Niemiec. Parafia polonijna w St. Louis przeżywa problemy finansowo-prawno-administracyjne. Trudności materialne wielu diecezji niemieckich powodują redukowanie wydatków w ogóle, co wywołuje także skutki w odniesieniu do struktur duszpasterstwa Polonii w Niemczech.

Rada Stała z niepokojem odnotowuje próby zmiany prawodawstwa co do ochrony życia poczętego poprzez projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Biskupi z całą mocą podtrzymują stanowisko wyrażone w Oświadczeniu z dn. 21 września 2004 r.

W związku z upływem kadencji Rada Stała dokonała też przeglądu obsady szeregu komisji, rad i zespołów Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniano też, że w bieżącym roku przypada kilka znaczących rocznic, m.in. 85. rocznica cudu nad Wisłą, 60. rocznica zakończenia II wojny światowej, 25. rocznica powstania NSZZ «Solidarność» oraz 85. urodziny Jana Pawła II.

Radę Stałą tworzy 11 biskupów — 3 z urzędu (przewodniczący KEP i jego zastępca oraz sekretarz generalny) i 8 z wyboru. Jej prawa określa statut Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 8 lutego 2005 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kongres Eucharystyczny St. Louis duszpasterstwo polonijne Orędzie biskupów polskich Przebaczamy i prosimy o przebaczenie modlitwa za Ojca Świętego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W