Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Arcybiskup Metropolita Poznański

Poznań, dnia 17 marca 2002 r.
L.dz. 1408/2002

Najdrożsi Diecezjanie,

po wielu tygodniach bezprzykładnej, zmasowanej, jednostronnej kampanii przeciw mojej sobie w środkach masowego przekazu, po wielu wahaniach, doszedłem do wniosku, że Wam, moi drodzy, należą się słowa wyjaśnienia. Wielu z Was zwracało się do mnie w tych dniach z wyrazami współczucia, solidarności i z zapewnieniami o pamięci w modlitwie.

Środki przekazu dokonały nade mną sądu i wydały skazujący wyrok. Każdy uczciwy człowiek musi być wstrząśnięty, jeśli z taką łatwością można dzisiaj pozbawić drugą osobę wszelkiej czci i godności. Najwięksi przestępcy mają prawo do swej anonimowości, dopóki sąd inaczej nie postanowi. Mnie nawet tego pozbawiono.

We wczesnych latach mojego życia jako kleryk a później jako kapłan, spotkałem na mojej drodze ludzi mi życzliwych o szczerym i otwartym sercu, którzy bardzo mi pomogli.

Postanowiłem być taki sam w stosunku do tych, którzy są zagubieni i potrzebują pomocy. Potem były lata pracy w Stolicy Apostolskiej. I tam, na obczyźnie jeszcze bardziej poznałem wartość ludzkiej serdeczności i życzliwości, i tam też nauczyłem się tę życzliwość okazywać innym.

Zawsze byłem spontaniczny w okazywaniu gotowości bycia dobrym dla innych. Bardzo zależało mi na rozwoju duchowym, naukowym i materialnym Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Zaowocowało to budową nowego gmachu Seminarium i wprowadzeniem Wydziału Teologicznego w struktury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Niewybredne, kłamliwe ataki i oskarżenia ze strony kilku osób uruchomiły lawinę oskarżeń i pomówień bez nazwiska, bez imienia i bez twarzy. W ten sposób wydano wyrok bez wysłuchania stron oraz konfrontacji oskarżonego z oskarżycielami. Nieludzkie jest też to, że atak na moją osobę nastąpił podczas mojej choroby i rekonwalescencji, wykorzystując ludzką słabość człowieka chorego.

Zaprzeczam wszystkim faktom podawanym w mediach i jednocześnie zapewniam Was, że jest to nadinterpretacja moich słów i zachowań.

Przebaczam moim prześladowcom, ufam w Bożą sprawiedliwość a Was proszę o modlitwę za mnie niegodnego sługę i za Kościół Poznański.Z serca pozdrawiam Was

Wasz Pasterz

Arcybiskup Juliusz.

List został przekazany do wszystkich parafii archidiecezji poznańskiej do odczytania z ambon w czasie Mszy św. 17 marca.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kleryk molestowanie homoseksualizm Rzeczpospolita oskarżenia Juliusz Paetz

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W