Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Chrystus naszym pokojem

1 I 2007 — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»Drodzy Bracia i Siostry!

Na początku nowego roku z radością składam wam wszystkim, obecnym na placu św. Piotra i tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji, najserdeczniejsze życzenia pokoju i dobra! Pokój i dobro dla was wszystkich! Niech światłość Chrystusa, Słońca, które pojawiło się na horyzoncie ludzkości, oświeca wasze drogi i towarzyszy wam w całym 2007 r.!

Mój czcigodny poprzednik, sługa Boży Paweł VI, kierując się trafną intuicją, zawierzył początek roku opiece Najświętszej Maryi Panny, czczonej jako Matka Boga. Wspólnota chrześcijańska, która w tych dniach trwała na modlitwie i adoracji przed szopką, dziś ze szczególną miłością patrzy na dziewiczą Matkę. Utożsamia się z Nią, kontemplując nowo narodzone Dziecię, owinięte w pieluszki i leżące w żłóbku. Podobnie jak Maryja, również i Kościół trwa w milczeniu, by usłyszeć i zachować wewnętrzne poruszenia Słowa, które stało się ciałem, i nie roztrwonić boskiego i ludzkiego ciepła, które wyzwala Jego obecność. To On jest Bożym błogosławieństwem! Tak jak Maryja Dziewica, Kościół ukazuje wszystkim Jezusa, Zbawiciela, i każdego naznacza odblaskiem światła Jego oblicza, jaśniejącego dobrem i prawdą.

Dziś kontemplujemy Jezusa, zrodzonego z Maryi Dziewicy, jako prawdziwego «Księcia Pokoju» (Iz 9, 5). On «jest naszym pokojem», przyszedł, aby zburzyć mur rozdzielający ludzi i narody, czyli wrogość (por. Ef 2, 14). Właśnie dlatego czcigodnej pamięci Paweł VI ustanowił dzień 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju — aby każdy nowy rok rozpoczynał się w świetle Chrystusa, wielkiego zwiastuna pokoju dla całej ludzkości. Ponawiam dziś życzenia pokoju dla rządzących i kierujących narodami oraz organizacjami międzynarodowymi, a także dla wszystkich ludzi dobrej woli. Czynię to w szczególności poprzez specjalne orędzie, które przygotowałem wraz z moimi współpracownikami z Papieskiej Rady «Iustitia et Pax», a które w tym roku ma temat: «Osoba ludzka sercem pokoju». Porusza ono istotną kwestię, a mianowicie wartości osoby ludzkiej, która jest kolumną podtrzymującą całą wielką budowlę pokoju. Dziś wiele się mówi o prawach człowieka, ale często zapomina się, że potrzebują one fundamentu, który musi być stabilny, a nie relatywny czy dyskusyjny. Takim fundamentem może być jedynie godność osoby. Poszanowanie tej godności wyraża się przede wszystkim w uznaniu i ochronie prawa do życia i swobodnego wyznawania własnej wiary.

Do świętej Matki Boga zanieśmy z ufnością nasze modlitwy, prosząc Ją, by w sumieniach było kształtowane święte poszanowanie każdej osoby i zdecydowane odrzucenie wojny i przemocy. Pomóż nam, Maryjo, Ty, która wydałaś na świat Jezusa, abyśmy przyjęli Jego dar pokoju i byli prawdziwymi i odważnymi budowniczymi pokoju.

Po polsku Benedykt XVI powiedział:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wam tu obecnym, waszym rodakom w kraju i za granicą składam najlepsze życzenia dobrego i owocnego Nowego Roku. Proszę Bożą Matkę, Królową Pokoju, by otaczała was swoją opieką. Trwajcie mocni w wierze! Niech Bóg wam błogosławi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój prawa człowieka Boże Narodzenie Maryja wcielenie godność osoby Bogarodzica nowy rok Boża Rodzicielka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W