reklama

Chronić rodzinę

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 4.02.2007

Drodzy Bracia i Siostry!

Dziś we Włoszech obchodzony jest z inicjatywy Konferencji Episkopatu Dzień Życia, którego temat brzmi: «Kochać życie i pragnąć go». Witam serdecznie wszystkich, którzy przybyli na plac św. Piotra, by zaświadczyć o swym zaangażowaniu w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przyłączam się do włoskich biskupów, by wraz z nimi ponowić apel, z którym wielokrotnie zwracali się też moi czcigodni poprzednicy do wszystkich ludzi dobrej woli, by byli otwarci na wielki i tajemniczy dar życia. Nikomu, nawet najmniejszemu i bezbronnemu dziecku w łonie matki, tym bardziej jeśli jest poważnie upośledzone, nie można odmawiać prawa do życia, które jest dziełem Boga. Zarazem za pasterzami Kościoła we Włoszech wzywam, aby nie ulegać złudzeniu, że do tego stopnia można dysponować życiem, by «zalegalizować jego przerywanie poprzez eutanazję, zasłaniając się może przy tym ludzką litością».

W naszej diecezji rzymskiej rozpoczyna się dzisiaj Tydzień Życia i Rodziny, stanowiący ważną okazję do modlitwy i refleksji nad rodziną, która jest «kolebką» życia i wszelkiego powołania. Dobrze wiemy, że rodzina oparta na małżeństwie stanowi naturalne środowisko, w którym rodzą się i są wychowywane dzieci, a zatem zapewnia przyszłość całej ludzkości. Wiemy jednak również, że przeżywa ona głęboki kryzys i musi dziś stawić czoło wielorakim wyzwaniom. Dlatego trzeba jej bronić i pomagać, chronić ją i doceniać jej jedyny i niepowtarzalny charakter. Choć jest to przede wszystkim zadaniem samych małżonków, jednak wspieranie rodziny poprzez inicjatywy duszpasterskie i polityczne, które uwzględniają rzeczywiste potrzeby małżonków, starców i nowych pokoleń, jest też priorytetowym obowiązkiem Kościoła i wszystkich instytucji publicznych. Pogodna atmosfera panująca w rodzinie, żyjącej wiarą i świętą bojaźnią Bożą, sprzyja również budzeniu się i rozwojowi powołań do służby Ewangelii. Mam tu na myśli w szczególności — oprócz tych, którzy są powołani do naśladowania Chrystusa w życiu kapłańskim — wszystkich zakonników i zakonnice, osoby konsekrowane, których wspominaliśmy w ubiegły piątek, w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego.

Drodzy bracia i siostry, módlmy się, aby dzięki stałemu zaangażowaniu na rzecz życia i instytucji rodziny nasze wspólnoty były miejscami nadziei i jedności, w których pomimo tak wielu trudności wciąż na nowo wypowiada się wielkie «tak» prawdziwej miłości oraz rzeczywistości człowieka i rodziny zgodnej z pierwotnym planem Boga. Prośmy Pana za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, aby wzrastało poszanowanie świętości życia, by coraz bardziej uświadamiano sobie prawdziwe wymogi życia rodzinnego i by wzrastała liczba tych, którzy przyczyniają się do urzeczywistniania w świecie cywilizacji miłości.

Po polsku Benedykt XVI powiedział:

Pozdrawiam wszystkich Polaków. W minionym tygodniu w uroczystość Ofiarowania Pańskiego obchodziliśmy dzień poświęcony życiu konsekrowanemu. Dziękujemy Bogu za dzieło jakie dokonuje się w Kościele przez posługę zakonnic i zakonników. Prośmy też o nowe powołania i o świętość tych, którzy z oddaniem podejmują drogę rad ewangelicznych. Niech Bóg wam błogosławi!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama