Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Powołani do służby Bożej

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 7 maja 2006Drodzy Bracia i Siostry!

W tę IV Niedzielę Wielkanocną, «Niedzielę Dobrego Pasterza», w którą obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania, z radością wyświęciłem w Bazylice św. Piotra 15 nowych kapłanów dla diecezji rzymskiej. Dziękujmy Panu! Razem z nimi myślę o tych, którzy w tym okresie otrzymują święcenia kapłańskie na całym świecie. Dziękując Panu za dar tych nowych kapłanów do służby w Kościele, powierzamy ich wszystkich Maryi i prosimy Ją zarazem o wstawiennictwo, aby wzrastała liczba tych, którzy odpowiadają na wezwanie Chrystusa, by pójść za Nim drogą kapłaństwa i życia konsekrowanego.

W tym roku tematem Światowego Dnia Modlitw o Powołania jest: «Powołanie w tajemnicy Kościoła». W orędziu, które z tej okazji skierowałem do całej wspólnoty Kościoła, przypomniałem doświadczenie pierwszych uczniów Jezusa, którzy poznali Go nad jeziorem i w wioskach galilejskich i ulegli fascynacji Jego osobą oraz Jego miłości. Powołanie chrześcijańskie to ciągłe odnawianie tej osobistej przyjaźni z Jezusem Chrystusem, która nadaje pełny sens życiu i przysposabia je do Królestwa Bożego. Kościół żyje tą przyjaźnią, umacnianą przez słowo i sakramenty — święte rzeczywistości, powierzone w sposób szczególny posłudze biskupów, kapłanów i diakonów, konsekrowanych przez sakrament święceń. Dlatego właśnie we wspomnianym orędziu potwierdziłem, że posłannictwo kapłana jest niezastąpione, i choć wiemy, że w niektórych regionach liczba duchowieństwa jest znikoma, nie należy wątpić w to, że Bóg wciąż powołuje chłopców, młodzież i dorosłych, by pozostawili wszystko i poświęcili się głoszeniu Ewangelii i posłudze duszpasterskiej.

Inną szczególną formą naśladowania Chrystusa jest powołanie do życia konsekrowanego, które urzeczywistnia się poprzez wybór ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, całkowitego poświęcenia Bogu, kontemplacji i modlitwy, i oddania na służbę braciom, szczególnie «małym» i ubogim. Nie zapominajmy też, że również małżeństwo chrześcijańskie jest w pełnym sensie tego słowa powołaniem do świętości i że przykład świętych rodziców jest pierwszym warunkiem sprzyjającym rozwojowi powołań kapłańskich i zakonnych. Drodzy bracia i siostry, prośmy Maryję, Matkę Kościoła, aby wstawiała się za kapłanami, zakonnikami i zakonnicami; módlmy się ponadto, aby ziarna powołań, które Bóg zasiewa w sercach wiernych, osiągnęły pełną dojrzałość i wydały owoce świętości w Kościele i w świecie.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: naśladowanie Chrystusa powołanie kapłan duchowieństwo zakon życie konsekrowane relacja z Jezusem dzień modlitw o powołania przyjaźń z Jezusem

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W