Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Maryja czuwa i strzeże wszystkich

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 7 września 2008 — CagliariDrodzy bracia i siostry!

Na zakończenie tej uroczystej Mszy św. raz jeszcze pragnę skierować do wszystkich słowa pozdrowienia i podziękowania. Przede wszystkim chciałbym pozdrowić i podziękować za gościnne przyjęcie i przybycie panu premierowi Silvio Berlusconiemu, panu sekretarzowi Giovanniemu Letcie oraz wszystkim obecnym tu przedstawicielom władz cywilnych i wojskowych.

Na koniec skierujmy raz jeszcze nasz wzrok ku «słodkiej Królowej Sardyńczyków», czczonej na wzgórzu Bonaria. Ileż wybitnych osobistości przybywało tu w ciągu wieków, by oddać Jej hołd! Ilu moich poprzedników otaczało Ją szczególną czcią! Bł. Pius IX wydał dekret o Jej koronacji; 100 lat temu św. Pius X ogłosił Ją patronką całej Sardynii; Pius XI nadał nowemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej; Pius XII 50 lat temu był tu duchowo obecny poprzez specjalne orędzie, które było transmitowane na żywo przez Radio Watykańskie; a bł. Jan XXIII w 1960 r. wystosował list z okazji ponownego otwarcia sanktuarium dla wiernych po remoncie. 24 kwietnia 1970 r. sanktuarium nawiedził sługa Boży Paweł VI — był on pierwszym papieżem, który po 1650 latach przybył na wyspę. 20 października 1985 r. przed świętym wizerunkiem Maryi modlił się również umiłowany Jan Paweł II. Podążając śladami papieży, którzy byli tu przede mną, ja również przybyłem z wizytą duszpasterską do sanktuarium w Bonarii, duchem obejmując całą Sardynię.

Ponownie zawierzyliśmy dziś Maryi miasto Cagliari, Sardynię i wszystkich jej mieszkańców. Niech Święta Dziewica nieustannie czuwa nad wszystkimi i każdym z osobna, by dziedzictwo wartości ewangelicznych było przekazywane nienaruszone nowym pokoleniom, a także by Chrystus panował w rodzinach, we wspólnotach i w różnych środowiskach społecznych. Niech Matka Najświętsza strzeże szczególnie tych, którzy w tym momencie najbardziej potrzebują Jej matczynej opieki: dzieci i młodzież, osoby starsze i rodziny, chorych i wszystkich cierpiących.

Świadomi tego, jak ważną rolę Maryja odgrywa w życiu każdego z nas, my Jej oddane dzieci, obchodzimy dziś święto Jej narodzenia. To wydarzenie stanowi ważny etap w życiu Rodziny z Nazaretu, kolebki naszego zbawienia, dotyczy nas wszystkich, albowiem każdy dar, którego Bóg udzielił Jej jako Matce, udzielił go również z myślą o każdym z nas, swoich dzieci.

Dlatego pełni wdzięczności prośmy Maryję, Matkę wcielonego Słowa i naszą Matkę, by wzięła w opiekę wszystkie ziemskie matki; te, które wraz z mężami wychowują dzieci w zgodnych rodzinach, jak również te, które z różnych względów samotnie starają się sprostać temu trudnemu zadaniu. Oby wszystkie z oddaniem i wiernie pełniły swą codzienną posługę w rodzinie, w Kościele i w społeczeństwie. Niech dla nich wszystkich Maryja będzie wsparciem, umocnieniem i nadzieją!

Zawierzając wszystko Maryi, pragnę wspomnieć drogich mieszkańców Haiti, tak ciężko doświadczonych w minionych dniach przejściem aż trzech huraganów. Modlę się za liczne, niestety, ofiary i za tych, którzy zostali bez dachu nad głową. Łączę się z całym narodem i życzę, by jak najszybciej dotarła do niego niezbędna pomoc. Wszystkich zawierzam matczynej opiece Matki Bożej z Bonarii.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja Matka Boża sanktuarium Cagliari narodzenie NMP Sardynia Bonaria
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W