Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Chrystus prawdziwym lekarzem

12 II 2006 — Rozważanie papieskie przed modlitwą «Anioł Pański»Drodzy Bracia i Siostry!

Wczoraj, 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego, którego główne uroczystości w tym roku odbywały się w Adelaide w Australii. Obejmowały one także międzynarodowy kongres poświęcony zawsze dotkliwemu zagadnieniu zdrowia umysłowego. Choroba jest znamienną cechą kondycji ludzkiej, tak iż może stać się jej realistyczną metaforą, jak to dobrze wyraża św. Augustyn w swej modlitwie: «Zmiłuj się nade mną, Panie! Widzisz, nie skrywam przed Tobą moich ran. Ty jesteś lekarzem, ja jestem chorym; Ty jesteś miłosierny, ja nieszczęsny» (Wyznania, X, 39).

Chrystus jest prawdziwym «lekarzem» ludzkości, którego Ojciec niebieski posłał na świat, aby uzdrowić człowieka, naznaczonego na ciele i duszy przez grzech i jego następstwa. Właśnie w te niedziele Ewangelia św. Marka ukazuje nam Jezusa, który na początku swej działalności publicznej całkowicie oddaje się nauczaniu i uzdrawianiu chorych w wioskach Galilei. Niezliczone cudowne znaki, jakich dokonuje wobec chorych, potwierdzają «dobrą nowinę» o Królestwie Bożym. Fragment dzisiejszej Ewangelii opowiada o uzdrowieniu trędowatego i bardzo trafnie wyraża intensywność relacji między Bogiem a człowiekiem, oddaną przez zdumiewający dialog: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić» — mówi trędowaty. «Chcę, bądź oczyszczony!» — odpowiada mu Jezus, dotykając go ręką i uwalniając od trądu (por. Mk 1, 40-42). Widzimy tu jakby istotę całej historii zbawienia: ten gest Jezusa, wyciągającego rękę i dotykającego pokrytego ranami ciała człowieka, który Go wzywa, doskonale ukazuje wolę Boga, pragnącego uzdrowić swe upadłe stworzenie, przywracając mu życie «w obfitości» (J 10, 10), życie wieczne, pełne, szczęśliwe. Chrystus jest «ręką» Boga wyciągniętą do ludzkości, aby mogła wydobyć się z ruchomych piasków choroby i śmierci, znów stanąć na nogach na mocnej skale miłości Bożej (por. Ps 40 [39], 2-3).

Dziś pragnę powierzyć Maryi, Salus infirmorum, wszystkich chorych, a zwłaszcza tych, którzy na całym świecie cierpią nie tylko z powodu braku zdrowia, lecz także z powodu samotności, nędzy, zepchnięcia na margines społeczeństwa. W szczególności myślę o tych, którzy w szpitalach i we wszystkich innych placówkach zdrowia opiekują się chorymi i starają o ich wyzdrowienie. Niech Święta Dziewica wyjedna wszystkim pokrzepienie na ciele i na duchu, by doznali odpowiedniej opieki medycznej i braterskiej miłości, która wyraża się w konkretnej i solidarnej trosce.

Po modlitwie maryjnej Ojciec Święty powiedział m.in.:

Dwa dni temu rozpoczęły się w Turynie XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do organizatorów, do kierownictwa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i do wszystkich sportowców, przybyłych z całego świata. Życzę, aby te piękne zawody sportowe przebiegały pod znakiem takich wartości olimpijskich, jak lojalność, radość i braterstwo, przez co przyczynią się do pokoju między narodami.

Właśnie dziś, 12 lutego, przypada 75. rocznica inauguracji Radia Watykańskiego i transmisji pierwszego przesłania radiowego do świata papieża Piusa XI, który zlecił uczonemu Guglielmowi Marconiemu zbudowanie stacji radiofonicznej dla Watykanu. Dzięki narzędziu, jakim stało się radio, a później telewizja, orędzie Ewangelii i słowa papieży mogły szybciej i łatwiej docierać do wszystkich ludzi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: lekarz Radio Watykańskie uzdrowienie cud trędowaty znaki chorzy trąd Światowy Dzień Chorego

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W