Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Bóg jest miłością

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 22 maja 2005W liturgii obchodzi się dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej, jakby dla podkreślenia, że w świetle paschalnym w pełni objawia się centrum kosmosu i historii: sam Bóg, Miłość wieczna i nieskończona. Podsumowaniem całego objawienia są słowa: «Bóg jest miłością» (1 J 4, 8. 16); miłość zawsze jest tajemnicą, rzeczywistością, która przerasta rozum, ale mu nie przeczy, przeciwnie, uwydatnia jego możliwości. Jezus objawił nam tajemnicę Boga: On, Syn, dał nam poznać Ojca, który jest w niebie, i udzielił nam Ducha Świętego, Miłość Ojca i Syna. Teologia chrześcijańska ujmuje w sposób syntetyczny prawdę o Bogu w tym stwierdzeniu: jeden Bóg i trzy Osoby. Bóg nie jest samotnością, lecz doskonałą wspólnotą. Dlatego też osoba ludzka, będąca obrazem Boga, realizuje się w miłości, która jest szczerym darem z siebie.

Kontemplujemy tajemnicę Bożej miłości, która udziela się w sposób szczególny w Najświętszej Eucharystii, Sakramencie Ciała i Krwi Chrystusa, uobecniającym Jego odkupieńczą Ofiarę. Cieszę się zatem, że dziś, w święto Trójcy Przenajświętszej, mogę pozdrowić uczestników Kongresu Eucharystycznego Kościoła włoskiego, który rozpoczął się wczoraj w Bari. W połowie Roku Eucharystii lud chrześcijański gromadzi się wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, źródle i szczycie jego życia i misji. Każda parafia jest w sposób szczególny wezwana do odkrycia piękna niedzieli, dnia Pańskiego, w którym uczniowie Chrystusa odnawiają w Eucharystii swą wspólnotę z Tym, który nadaje sens radościom i trudom codziennego życia. «Bez niedzieli nie możemy żyć» — tę prawdę wyznawali pierwsi chrześcijanie, również za cenę życia, a dziś do jej głoszenia jesteśmy wezwani właśnie my.

W oczekiwaniu na wyjazd do Bari, gdzie będę przewodniczył Eucharystii, już od tej chwili uczestniczę duchowo w tym ważnym wydarzeniu kościelnym. Prośmy wspólnie o wstawiennictwo Najświętszą Maryję Pannę, aby te dni tak żarliwej modlitwy i adoracji Chrystusa w Eucharystii rozbudziły we włoskim Kościele gorącą wiarę, nadzieję i miłość. Maryi chciałbym również zawierzyć dzieci i młodzież, wszystkich, którzy w tym okresie przystępują do I komunii lub otrzymują sakrament bierzmowania. W tej intencji odmówmy teraz modlitwę «Anioł Pański», przeżywając wraz z Maryją tajemnicę Zwiastowania.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: niedziela Eucharystia miłość jedność Bóg osoba Kongres Eucharystyczny Trójca Przenajświętsza Trójca Święta tajemnica paschalna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W