Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Młodzi pielgrzymi świata

27 lipca 2008— Castel Gandolfo. Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»Drodzy bracia i siostry!

W zeszły poniedziałek wróciłem z Sydney w Australii, gdzie odbywał się Światowy Dzień Młodzieży. Mam jeszcze przed oczami i w sercu to nadzwyczajne wydarzenie, dzięki któremu mogłem zobaczyć młode oblicze Kościoła: była to jakby wielobarwna mozaika, którą tworzyli chłopcy i dziewczęta ze wszystkich zakątków świata, zjednoczeni jedną wiarą w Jezusa Chrystusa. Young pilgrims of the world — młodzi pielgrzymi świata — mówili o nich ludzie, a to piękne określenie wyraża istotę tych międzynarodowych dni młodzieży, zainicjowanych przez Jana Pawła II. Te spotkania stanowią bowiem etapy wielkiej pielgrzymki po całej ziemi, ukazującej, że wiara w Chrystusa czyni nas wszystkich dziećmi jedynego Ojca, który jest w niebie, i budowniczymi cywilizacji miłości. Spotkanie w Sydney przebiegało pod znakiem uświadamiania sobie głównej roli, jaką odgrywa Duch Święty, pierwszoplanowa Osoba w życiu Kościoła i w życiu chrześcijanina. Hasłem długiej drogi przygotowań w Kościołach lokalnych były słowa obietnicy złożonej przez Chrystusa apostołom: «Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami» (Dz 1, 8). 16, 17 i 18 lipca w kościołach Sydney licznie obecni tam biskupi pełnili swą posługę, głosząc katechezy w różnych językach: były one czasem refleksji i skupienia, niezbędnym, aby nie było to tylko wydarzenie powierzchowne, lecz by pozostawiło głęboki ślad w sumieniach. Wieczorne czuwanie w sercu miasta, pod Krzyżem Południa, było chóralną modlitwą do Ducha Świętego; a potem, podczas uroczystej Mszy św. odprawianej w ubiegłą niedzielę, udzieliłem sakramentu bierzmowania 24 młodym ludziom z różnych kontynentów, wśród których było 14 Australijczyków; wezwałem także wszystkich obecnych do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. I tak ten Światowy Dzień stał się nową Pięćdziesiątnicą, która zapoczątkowała na nowo misję młodych ludzi, powołanych, by byli apostołami swoich rówieśników, podobnie jak tylu świętych i błogosławionych, w szczególności bł. Piotr Jerzy Frassati, którego relikwie, umieszczone w katedrze w Sydney, były czczone przez młodzież przybywającą w nieustającej pielgrzymce. Każdy chłopiec i każda dziewczyna byli zachęcani do brania z nich przykładu, do dzielenia się osobistym doświadczeniem Jezusa, który zmienia życie swoich «przyjaciół» mocą Ducha Świętego, Ducha Bożej miłości. Pragnę dzisiaj podziękować jeszcze raz biskupom australijskim, w szczególności arcybiskupowi Sydney kard. Pellowi, za wielki wysiłek włożony w przygotowania i za serdeczne przyjęcie mnie i wszystkich pielgrzymów. Dziękuję władzom australijskim za cenną współpracę. Szczególne podziękowanie należy się wszystkim, którzy w każdej części świata modlili się w intencji tego wydarzenia, czym przyczynili się do jego pomyślnego przebiegu. Niech Najświętsza Maryja Panna wynagrodzi każdego najwspanialszymi łaskami. Maryi zawierzam również wypoczynek, na który udam się jutro do Bressanone, do górzystej Górnej Adygi. Pozostańmy zjednoczeni w modlitwie!

po polsku:

Witam przybyłych tu, do Castel Gandolfo, Polaków. Pozdrawiam także tych, którzy łączą się z nami w modlitwie poprzez radio i telewizję. Dziękuję wam za duchowe wsparcie mego pielgrzymowania do Australii na Światowy Dzień Młodzieży. Niech przesłanie z Sydney owocuje otwarciem ludzkich serc na moc i działanie Ducha Świętego. Z serca wam wszystkim błogosławię.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież Duch Święty Australia Światowy Dzień Młodzieży Sydney Piotr Jerzy Frassati ŚDM podróż do Australii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W