Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Benedykta XVI do Republiki Czeskiej 26-28.09.2009
Benedykt XVI

Dochowajcie wierności chrześcijańskiemu powołaniu

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański». 27 września 2009 — BrnoDrodzy bracia i siostry!

Gdy dobiega końca uroczysta Msza św., ta południowa godzina wzywa nas na modlitwę «Anioł Pański». Cieszę się, że mogę ją odmówić tu, w sercu Moraw, regionie zjednoczonym po bratersku z Czechami, na ziemi od wieków noszącej znamię wiary chrześcijańskiej, której początki wiążą się ze śmiałą misją świętych Cyryla i Metodego.

Kiedy dwadzieścia lat temu, po upadku komunistycznego totalitaryzmu, Jan Paweł ii postanowił odwiedzić środkową i wschodnią Europę, rozpoczął swoją wizytę pasterską w Welehradzie — mieście słynnych zjazdów unionistycznych, które poprzedziły ruch ekumeniczny wśród ludów słowiańskich, znanym w całym świecie chrześcijańskim. Pamiętacie także inną jego wizytę, tę z 1995 r., i niezapomniane spotkanie z młodzieżą w sanktuarium Svatý Kopeček koło Ołomuńca. Sięgając myślą do nauczania tego mojego czcigodnego poprzednika, chcę was wezwać, byście dochowali wierności swojemu chrześcijańskiemu powołaniu i Ewangelii, żeby razem budować przyszłość w solidarności i pokoju.

Morawy są ziemią bogatą w sanktuaria maryjne, które tłumy pielgrzymów odwiedzają przez cały rok. Teraz chciałbym udać się w duchową pielgrzymkę na zalesioną górę Hostýn, gdzie czcicie Matkę Bożą jako swoją Opiekunkę. Niech Maryja ożywia wiarę każdego z was, umacnianą także przez liczne tradycje ludowe, zakorzenione w przeszłości, które słusznie podtrzymujecie, aby nie zabrakło w waszych wsiach i miastach ciepła rodzinnego współżycia. Nie bez żalu stwierdzamy niekiedy, że rytm współczesnego życia powoduje zacieranie się pewnych śladów przeszłości bogatej w wiarę. Tymczasem ważne jest, żeby nie stracić z oczu ideału, który wyrażały tradycyjne obyczaje, a przede wszystkim należy zachować spuściznę duchową odziedziczoną po waszych przodkach, strzec jej, więcej, dostosować ją do wymogów dzisiejszych czasów. Niech wam w tym pomoże Najświętsza Maryja Panna, której na nowo zawierzam wasz Kościół i cały naród czeski.

Na zakończenie Benedykt XVI pozdrowił wiernych po słowacku, po polsku, po niemiecku i po czesku. Do pielgrzymów z Polski powiedział:

Serdecznie pozdrawiam Polaków biorących udział w tej Eucharystii. Dziękuję za waszą obecność i duchowe wsparcie. Niech spotkanie z Papieżem we wspólnocie Kościoła, który jest w Czechach, przyniesie owoce wiary i miłości w waszych sercach. Niech Bóg wam błogosławi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: komunizm Maryja Republika Czeska Słowianie Welehrad Morawy podróż do Czech Brno Benedykt XVI w Czechach podróż apostolska do Czech Hostyn
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W