Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Wizyta duszpasterska Ojca Świętego w Ligurii. 17-18 maja 2008 r.
Benedykt XVI

18 maja 2008 — Genua. Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»

Wskazuj drogę na morzu życiaDrodzy bracia i siostry!

W połowie mojej wizyty pasterskiej w Genui nadeszła godzina tradycyjnego spotkania niedzielnego na modlitwie «Anioł Pański» i naturalnie myślą powracam do sanktuarium Nostra Signora della Guardia, gdzie modliłem się dziś rano. Do tej górskiej oazy pielgrzymował wielokrotnie papież Benedykt XV, wasz wybitny rodak, który polecił umieścić w Ogrodach Watykańskich reprodukcję otaczanego miłością wizerunku Matki Bożej Wspomożenia. Tak jak mój czcigodny poprzednik Jan Paweł II podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Genui, ja również na początku mojej pasterskiej wizyty oddałem cześć niebieskiej Matce Boga, która z wysokości góry Figogna czuwa nad miastem i nad wszystkimi jego mieszkańcami.

Tradycja głosi, że w swoim pierwszym objawieniu strapionemu Benedyktowi Pareto, który nie wiedział, jak wykonać polecenie, by w tej odległej od miasta okolicy zbudować kościół, Matka Boża powiedziała: «Zaufaj mi! Nie zabraknie ci środków. Z moją pomocą wszystko będzie łatwe. Musisz tylko wytrwale chcieć». «Zaufaj mi!» Te słowa Maryja powtarza dzisiaj. Stara modlitwa, dobrze znana tradycji ludowej, zawiera pełne ufności słowa, które dziś do Niej kierujemy: «Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi». Z tą właśnie pewnością prosimy Madonnę della Guardia o macierzyńską opiekę nad waszą wspólnotą diecezjalną, nad jej pasterzami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi: młodzieżą, rodzinami, osobami w podeszłym wieku. Prosimy Ją, by czuwała zwłaszcza nad chorymi i wszystkimi cierpiącymi, by sprawiła, że inicjatywy misyjne, podjęte, by zanieść wszystkim orędzie Ewangelii, wydadzą owoce. Razem zawierzamy Maryi całe miasto, jego różnorodnych mieszkańców, jego działalność na polu kultury, w zakresie społecznym i gospodarczym; problemy i wyzwania naszych czasów i zaangażowanie wszystkich, którzy działają dla wspólnego dobra. Ogarniam teraz spojrzeniem całą Ligurię oraz kościoły i sanktuaria, rozsiane na jej terytorium, które tworzą jakby wieniec łączący morze i góry. Razem z wami dziękuję Bogu za mocną i wytrwałą wiarę przeszłych pokoleń, które na przestrzeni wieków zapisały pamiętne karty historii świętości i cywilizacji ludzkiej. Liguria, a zwłaszcza Genua, od zawsze jest otwarta na Morze Śródziemne i na cały świat: iluż misjonarzy wyruszyło z tego portu do obu Ameryk i na inne dalekie lądy! Ileż stąd wyemigrowało do innych krajów osób, być może ubogich w środki materialne, ale bogatych w wiarę i wartości ludzkie i duchowe, które krzewiły tam, gdzie dotarły. Maryjo, Gwiazdo Morza, świeć wciąż nad Genuą, Maryjo, Gwiazdo Nadziei, prowadź wciąż genueńczyków, zwłaszcza młode pokolenia, aby z Twoją pomocą «trzymali kurs» na burzliwym niekiedy morzu życia.

Po modlitwie «Anioł Pański» Benedykt XVI powiedział:

Chciałbym teraz przypomnieć o ważnym wydarzeniu: jutro w Dublinie w Irlandii rozpocznie się dyplomatyczna konferencja na temat amunicji kasetowej, zwołana po to, by opracować konwencję, która zabroni stosowania tych śmiercionośnych pocisków. Mam nadzieję, że odpowiedzialne podejście do zagadnienia wszystkich uczestników pozwoli wypracować międzynarodowe narzędzie skuteczne i wiarygodne: trzeba bowiem naprawić błędy przeszłości i nie dopuścić, by powtórzyły się w przyszłości. Modlę się za ofiary broni kasetowej i za ich rodziny, a także za wszystkich uczestników konferencji i życzę im powodzenia.

Jeszcze raz pozdrawiam młodzież i wszystkich tu obecnych. Dziękuję, że tu jesteście. Do widzenia i niech wam Pan błogosławi!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje Maryja opieka zaufanie morze Genua Liguria Madonna della Guardia amunicja kasetowa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W