Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Pielgrzymka Benedykta XVI do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Pompeje, 19 października 2008 r.Benedykt XVI

Różaniec otwiera serce na Słowo

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»Drodzy bracia i siostry!

Po uroczystej Mszy św. i tradycyjnej modlitwie do Matki Bożej z Pompejów jak w każdą niedzielę kierujemy spojrzenie ku Maryi i odmawiając «Anioł Pański», zawierzamy Jej najważniejsze intencje Kościoła i świata. W sposób szczególny modlimy się, aby Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów, obradujące w Rzymie na temat: «Słowo Boże w życiu i misji Kościoła», przyniosło owoce w postaci autentycznej odnowy w każdej wspólnocie chrześcijańskiej. Inna specjalna intencja modlitwy wiąże się z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Misyjnym, który w Roku św. Pawła zachęca nas do medytacji nad słynnymi słowami Apostoła Narodów: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!» (1 Kor 9, 16). Iluż wiernych i ile wspólnot w październiku, miesiącu misyjnym i różańcowym, ofiarowuje modlitwę różańcową za misjonarzy i w intencji ewangelizacji! Cieszę się zatem, że w tym dniu i z tej okazji jestem dzisiaj właśnie tu, w najważniejszym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Pozwala mi to bowiem dobitnie podkreślić, że pierwszym obowiązkiem misyjnym każdego z nas jest modlitwa. To właśnie modlitwa pozwala przygotować drogę Ewangelii; modlitwa otwiera serca na tajemnicę Boga i usposabia umysły do przyjęcia Jego słowa zbawienia.

Towarzyszy nam w tym dniu jeszcze inna szczęśliwa okoliczność: właśnie dzisiaj w Lisieux odbywa się beatyfikacja Ludwika Martina i Zélie Guérin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którą Pius XI ogłosił patronką misji. Ci nowi błogosławieni poprzez modlitwę i świadectwo ewangeliczne uczestniczyli i towarzyszyli w drodze córce, którą Pan powołał, by oddała Mu się na wyłączną służbę w murach Karmelu. Tam, w ukryciu klauzury, św. Teresa zrealizowała swoje powołanie: «W sercu Kościoła, mojej matki, będę miłością» (Manuscrits autobiographiques, Lisieux 1957, 229). Myśląc o beatyfikacji małżonków Martin, gorąco pragnę przedstawić jeszcze jedną leżącą mi na sercu intencję: rodzinę, która odgrywa podstawową rolę w wychowaniu dzieci w duchu uniwersalności, otwartości i odpowiedzialności za świat i jego problemy, a także w kształtowaniu powołań do życia misyjnego. Dlatego niejako podejmując duchowo pielgrzymkę, którą liczne rodziny odbyły miesiąc temu do tego sanktuarium, i z myślą o VI Światowym Spotkaniu Rodzin, zaplanowanym na styczeń 2009 r., prośmy Matkę Bożą z Pompejów o macierzyńską opiekę nad wszystkimi rodzinami świata.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ewangelizacja Maryja Matka Boża Światowy Dzień Misyjny Pompeje Królowa Różańca świętego rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus Martin i Zelie Guerin Lisieux
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W