Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Podróż apostolska Benedykta XVI na Cypr. 4-6.06.2010
Benedykt XVI

Przybywam do was jako pielgrzym i sługa sług Bożych

Ceremonia powitalna na lotnisku. 4 czerwca 2010 — PafosPanie prezydencie, Wielce Błogosławiony abpie Chryzostomie, wielce błogosławieni, ekscelencje, czcigodni przedstawiciele władz, panie i panowie!

Hairete! Eireme mazi sas! Einai megale e hara mou pou eimai semera mazi sas. [Wszystkiego dobrego! Pokój wam! Ogromnie się cieszę, że jestem tu dziś z wami.]

Panie prezydencie, jestem wdzięczny za uprzejme zaproszenie do odwiedzenia Republiki Cypru. Serdecznie witam pana, rząd oraz mieszkańców tego kraju i dziękuję za miłe słowa powitania. Z wdzięcznością wspominam też niedawną wizytę pana prezydenta w Watykanie i cieszę się na nasze jutrzejsze spotkanie w Nikozji.

Cypr położony jest na skrzyżowaniu dróg kultur, religii, starożytnych i pełnych chwały dziejów, które wciąż mają widoczny wpływ na życie waszego kraju. Po niedawnym przystąpieniu do Unii Europejskiej Republika Cypru zaczyna odczuwać dobroczynne skutki wymiany ekonomicznej i politycznych więzi z innymi krajami Europy. Członkostwo w Unii otworzyło też waszemu krajowi dostęp do rynków, technologii i wiedzy technicznej. Miejmy nadzieję, że to członkostwo przyczyni się do wzrostu dobrobytu w waszym kraju, a również inne kraje Europy wzbogaci wasza duchowa i kulturowa spuścizna, odzwierciedlająca historyczną rolę waszej ziemi, położonej między Europą, Azją i Afryką. Niech miłość do ojczyzny i do waszych rodzin, a także pragnienie, by żyć w zgodzie z sąsiadami pod litościwą opieką Boga wszechmogącego, natchnie was cierpliwością, by znaleźć rozwiązanie problemów, które sprawiają, że przyszłość wyspy wciąż jeszcze niepokoi was oraz wspólnotę międzynarodową.

Idąc śladami naszych wspólnych ojców w wierze, świętych Pawła i Barnaby, przybywam do was jako pielgrzym i sługa sług Bożych. Od czasu, kiedy apostołowie dotarli na te brzegi z chrześcijańskim orędziem, dziedzictwo chrześcijańskie Cypru wciąż się umacniało. Witam jako brata w tej wierze Wielce Błogosławionego Chryzostoma ii, arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru, i cieszę się, że wkrótce spotkam się z wieloma innymi członkami prawosławnego Kościoła Cypru.

Cieszę się również, że będę mógł spotkać innych zwierzchników cypryjskich wspólnot religijnych. Pragnę umocnić łączące nas więzi i przypomnieć o konieczności pogłębiania wzajemnej ufności i trwałej przyjaźni między wszystkimi, którzy wierzą w jednego Boga.

Jako Następca św. Piotra przybywam w szczególności, by odwiedzić cypryjskich katolików, by utwierdzić ich w wierze (por. Łk 22, 32) i zachęcić, by starali się być jednocześnie przykładnymi chrześcijanami i przykładnymi obywatelami, a także odgrywać w pełni swoją rolę w społeczeństwie, zarówno dla dobra Kościoła, jak i państwa.

Podczas mojego pobytu u was przekażę także Instrumentum laboris, dokument roboczy Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Bliskiemu Wschodowi, które odbędzie się w tym roku w Rzymie. Zgromadzenie to dokona analizy wielu aspektów obecności Kościoła w tym regionie oraz wyzwań, z którymi mierzą się katolicy w trudnych niejednokrotnie okolicznościach, żyjąc w jedności z Kościołem katolickim i dając świadectwo w służbie społeczeństwa i świata. Dlatego właśnie Cypr stanowi odpowiednią oprawę, w której może się rozpocząć refleksja naszego Kościoła nad funkcją wielowiekowej wspólnoty katolickiej Bliskiego Wschodu, w której możemy wyrazić naszą solidarność z wszystkimi chrześcijanami żyjącymi w tym regionie oraz nasze przekonanie, że mają oni do odegrania niezastąpioną rolę w procesie budowania pokoju i pojednania między tymi narodami.

Panie prezydencie, drodzy przyjaciele, z myślą o tym zawierzam moją pielgrzymkę Maryi, Matce Boga, oraz wstawiennictwu świętych Pawła i Barnaby.

O Theos as eulogese tou Kypriako Lao. E Panagia as sas prostateuei panta! [Niech Bóg błogosławi mieszkańców Cypru. Niech Najświętsza Maryja Panna ma was zawsze w opiece!]


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekumenizm św. Paweł Unia Europejska Synod Biskupów Bliski Wschód Podróż na Cypr podróż apostolska na Cypr Benedykt XVI na Cyprze Nikozja św. Barnaba
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W