Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Papież Franciszek

Łzy są łaską

Streszczenie homilii w Domu św. Marty - 2 kwietnia 2013W papieskiej Mszy św. w Domu św. Marty uczestniczyli przedstawiciele watykańskiej żandarmerii i straży pożarnej, przybyli z komendantem Domenikiem Gianim.

Papież Franciszek, komentując dzisiejsze czytania liturgiczne (Dz 2, 36-41: J 20, 11-18), zachęca do proszenia o specjalną łaskę: o łzy. Bowiem «to właśnie łzy przygotowują nas do zobaczenia Jezusa». Komentując epizod z Ewangelii, w której św. Jan przytacza słowa wypowiedziane przez Marię Magdalenę: «Widziałam Pana», która Jego stopy umyła swoimi łzami, a osuszyła włosami, Papież Franciszek przypomniał, że Jezus przebaczył liczne grzechy tej kobiety, ponieważ «bardzo umiłowała». Przedstawił następnie świadectwo tej kobiety, «pogardzanej przez tych, którzy uważali się za sprawiedliwych», w momencie gdy «zawiodły wszystkie jej nadzieje. Jej miłość — powiedział — skończyła się i dlatego płacze. Jest to chwila ciemności». Jednakże «nie mówi ona 'poniosłam porażkę'. Dziwne, prawda? Po prostu płacze. Widzicie, niekiedy w naszym życiu okularami pozwalającymi zobaczyć Jezusa są łzy. Jest taki moment w naszym życiu, kiedy tylko łzy przygotowują nas do zobaczenia Jezusa. I jakie jest przesłanie tej kobiety? 'Widziałam Pana'». Jest to przykład «na drogę naszego życia. My wszyscy — dodał Papież — przeszliśmy w życiu chwile radości, bólu, smutku, wszyscy przeszliśmy te rzeczy. Ale — nie czekam na odpowiedź — czy płakaliśmy? Czy w najmroczniejszych momentach płakaliśmy? Czy mieliśmy ten dar łez, które przygotowują do zobaczenia Pana? Patrząc na tę kobietę, która płacze, my również możemy prosić Pana o łaskę łez. To piękna łaska, piękna łaska. Płacz jest owocem wszystkiego: dobra, naszych grzechów, łask, również radości — można płakać z radości! Tej radości w niebie, o którą prosimy i której przedsmak czujemy teraz. Płacz. Płacz przygotowuje nas do zobaczenia Jezusa. Niech Pan da nam łaskę, nam wszystkim, byśmy mogli powiedzieć naszym życiem 'widziałem Pana'. 'Objawił ci się?'. 'Nie, nie wiem; ale Go widziałem, widziałem Go w sercu. I dlatego, że Go widziałem, żyję w ten sposób'. To jest świadectwo. 'Widziałem Pana', to takie piękne! Obyśmy wszyscy mogli dawać takie świadectwo: 'żyję w ten sposób, ponieważ widziałem Pana'».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie płacz spotkanie z Jezusem jawnogrzesznica łzy Homilia w domu św. Marty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W