Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Papież Franciszek

Mądrość chrześcijan

Homilia w Domu św. Marty - 24 maja 2013 (streszczenie)«W modlitwie, którą Mszał rzymski przewiduje na Mszę św. w święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki — powiedział Papież Franciszek w homilii — prosimy o dwie łaski: aby cierpliwie znosić i miłością przezwyciężać udręki zewnętrzne i wewnętrzne». Są to typowe łaski chrześcijanina; jednak «cierpliwe znoszenie nie jest łatwe», przyznał Papież. W istocie, «kiedy pojawiają się trudności z zewnątrz lub kiedy rodzą się problemy w sercu, w duszy, problemy wewnętrzne, nie jest łatwo znosić je cierpliwie. Łatwiej jest się niecierpliwić».

Co zatem znaczy znosić? Znosić to «unieść trudność. Ale czy to znaczy brać na siebie trudność? Nie. Znosić — wyjaśnił Ojciec Święty — to wziąć trudność i podnieść ją z mocą, aby trudność nas nie przygniotła. To jest cnota chrześcijańska. Św. Paweł mówi o tym wielokrotnie. Znosić oznacza zatem nie pozwolić, by trudności wzięły górę. Chrześcijanin ma siłę, by nie opuszczać rąk, ale aby wznieść je do góry, podtrzymywać». Jest to niełatwe zadanie, ponieważ ogarnia nas zniechęcenie i przychodzi ochota, by «opuścić ręce i powiedzieć: Chodźmy, zróbmy to, co możemy, i nic ponadto! Znoszenie jest łaską, i musimy o nią prosić w trudnościach».

Inną łaską, o której mówił Papież, jest zwyciężanie miłością. «Można zwyciężać — uściślił — na wiele sposobów, ale łaska, o którą prosimy dzisiaj, to łaska zwyciężania miłością. Nie jest to łatwe. Miłość polega na 'owej łagodności, której uczył nas Jezus. To jest zwycięstwo'». Apostoł Jan «mówi nam w Pierwszym Liście: to jest nasze zwycięstwo, nasza wiara. Nasza wiara jest właśnie tym: wiarą w Jezusa, który nas nauczył miłości i nauczył nas kochać wszystkich. A świadectwem tego, że trwamy w miłości, jest modlenie się za naszych nieprzyjaciół».

Ojciec Święty przytoczył jako przykład mądrość ludzi starszych: «Jak wiele osób starszych przeszło tę drogę. Piękny jest ich widok. Mają to piękne spojrzenie, tę pełną pogody szczęśliwość. Nie mówią wiele, ale mają serce cierpliwe i pełne miłości. Wiedzą, czym jest przebaczanie nieprzyjaciołom, wiedzą, co to znaczy modlić się za nieprzyjaciół. Wielu jest takich chrześcijan». Natomiast gdy «obieramy inną drogę», drogę nieprzebaczania, odmawiania miłości, wówczas «jesteśmy niecierpliwi i się męczymy». «Zwycięstwo to wiara w Jezusa, który nauczył nas drogi miłości, a porażką jest pójście inną drogą. Iluż chrześcijan smutnych, zniechęconych spotykamy, ponieważ nie mieli tej łaski znoszenia z cierpliwością i zwyciężania miłością!»

Opracowywane przez dziennik «L'Osservatore Romano» streszczenia homilii, wygłaszanych przez Papieża prawie codziennie podczas Mszy św., odprawianych w kaplicy Domu św. Marty, zamieszczane są na watykańskiej stronie internetowej www.vatican.va. Przekłady tych streszczeń na język polski można znaleźć na stronie www.osservatoreromano.va w dziale «Watykan».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość mądrość cierpliwość starsi łagodność trudność ciężar pogoda ducha NMP Wspomożycielki znosić trudy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W