Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Papież Franciszek

Cierpliwość Boga

Streszczenie homilii w Domu św. Marty - 25 marca 2013W porannej Mszy św. papieskiej w Domu św. Marty uczestniczyli m.in. pracownicy Działu Foto «L'Osservatore Romano».

Komentując czytania liturgiczne (Iz 42, 1-7; J 12, 1-11), Papież powiedział, że opis cierpiącego sługi w Księdze proroka Izajasza jest «ikoną Jezusa», Jego łagodności i cierpliwości. Ta cierpliwość Boga jest tajemnicą, i widać to w postępowaniu Jezusa wobec Judasza, dodał nawiązując do opowiadania o namaszczeniu w Betanii w Ewangelii św. Jana. Judasz krytykuje fakt, że Maria namaściła stopy Jezusa drogim olejkiem. Lepiej bowiem byłoby go sprzedać, a pieniądze dać ubogim. Ewangelista dodał jednak, że Judasza nie interesowali ubodzy, tylko pieniądze, które wykradał. A jednak — zauważył Papież — Jezus nie powiedział do niego: Jesteś złodziejem, lecz «starał się przyciągnąć Judasza swoją cierpliwością, swoją miłością». Dobrze byłoby pomyśleć w tym Wielkim Tygodniu o cierpliwości Boga, o cierpliwości, jaką Pan ma wobec nas, naszych słabości, naszych grzechów — powiedział Franciszek. Tę cierpliwość Boga nazwał tajemnicą. Przyrównał Go do ojca z przypowieści o synu marnotrawnym. Z daleka zobaczył on wracającego syna, który wcześniej odszedł z całym swym majątkiem. Zobaczył go, gdyż codziennie wypatrywał jego powrotu. Na tym właśnie polega cierpliwość Boga — tłumaczył Papież. Zachęcił raz jeszcze, by w tym tygodniu pomyśleć o tym, «jaka była w moim życiu cierpliwość Jezusa wobec mnie». A wtedy z naszego serca wyjdzie jedno słowo: Dziękuję, Panie! Dziękuję za Twoją cierpliwość — zakończył Ojciec Święty. Bóg jest cierpliwy jak ojciec syna marnotrawnego, który codziennie czekał na jego powrót. I jeśli pomyślimy o tym w odniesieniu do każdego z nas — zakończył Papież Franciszek — z naszego serca wydobędzie się tylko jedno słowo: dziękuję.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wdzięczność Judasz Homilia w domu św. Marty cierpliwość Boga namaszczenie stóp Jezusa drogi olejek
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W