Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Papież Franciszek

Nigdy nie należy mówić źle o innych

Streszczenie homilii w Domu św. Marty - 27 marca 2013Na papieskiej Mszy św. byli niektórzy pracownicy watykańscy, m.in. Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, i grupa pracowników watykańskiej centrali telefonicznej; towarzyszyli im jałmużnik papieski abp Guido Pozzo i dyrektor Telekomunikacji o. Fernando Vérgez Alzaga, którzy koncelebrowali z Ojcem Świętym.

Mówienie źle o kimś jest równoznaczne ze sprzedaniem go. Tak jak uczynił Judasz, który sprzedał Jezusa za 30 srebrników. Papież, komentując dzisiejsze czytania liturgiczne (Iz 50, 4-9a; Mt 26, 14-25), przedstawił obecnym refleksję na temat czynu popełnionego przez Judasza, jednego z przyjaciół Jezusa, który nie wahał się sprzedać Go arcykapłanom. «Jezus jest niczym towar: zostaje sprzedany. Zostaje sprzedany w tamtej chwili—podkreślił — a także wiele razy na targach historii, na targu życia, na targu naszego życia. Kiedy wybieramy 30 srebrników, pozostawiamy Jezusa na uboczu». Kiedy udajemy się do znajomych i rozmowa staje się plotkowaniem, obmową, według Papieża «jest to sprzedaż», a osoba będąca przedmiotem naszej obmowy «staje się towarem. Nie wiem dlaczego — powiedział dalej Papież — ale w obmowie jest jakaś mroczna radość». Zaczyna się od życzliwych słów, «ale potem przechodzi się do obgadywania. I 'nie zostawia się suchej nitki' na drugim». Wtedy właśnie powinniśmy pomyśleć, że ilekroć w ten sposób postępujemy, «robimy to samo, co uczynił Judasz», który gdy udał się do arcykapłanów, aby sprzedać Jezusa, miał zamknięte serce, nie było w nim zrozumienia, nie było miłości, nie było uczucia przyjaźni. I tak Papież Franciszek powrócił do jednego z najbliższych mu tematów — tematu przebaczenia: «Pomyślmy i prośmy o przebaczenie», ponieważ to, co czynimy bliźniemu, przyjacielowi, «czynimy Jezusowi. Bowiem Jezus jest w tym przyjacielu». A jeśli spostrzegamy się, że nasza mowa może wyrządzić komuś krzywdę, «módlmy się do Pana, rozmawiajmy o tym z Panem, dla dobra drugiego: Panie, pomóż mu». To nie ja — zakończył — mam wymierzać sprawiedliwość swoim językiem. Prośmy o tę łaskę Pana».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Judasz oszczerstwo obmowa plotka złe słowa obgadywanie Homilia w domu św. Marty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W