Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Papież Franciszek

List Papieża Franciszka do rodzinDrogie Rodziny!

Staję na progu waszego domu, by porozmawiać z wami o wydarzeniu, które — jak wiadomo — odbędzie się w październiku w Watykanie. Będzie to Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, zwołane, by dyskutować na temat: «Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji». Kościół bowiem jest dziś powołany do głoszenia Ewangelii, mierząc się także z nowymi pilnymi wyzwaniami duszpasterskimi dotyczącymi rodziny.

W to ważne spotkanie włącza się cały lud Boży, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy z Kościołów partykularnych całego świata, którzy aktywnie uczestniczą w jego przygotowaniu poprzez konkretne propozycje i niezbędny wkład, jakim jest modlitwa. Wsparcie modlitewne jest niezwykle potrzebne i znaczące, zwłaszcza z waszej strony, drogie rodziny. To zgromadzenie synodalne jest bowiem poświęcone szczególnie wam, waszemu powołaniu i misji w Kościele i w społeczeństwie, problemom związanym z małżeństwem, życiem rodzinnym, wychowaniem dzieci, oraz roli rodziny w misji Kościoła. Dlatego proszę was o żarliwą modlitwę do Ducha Świętego, aby oświecił ojców synodalnych i kierował nimi w tym niełatwym zadaniu. Jak wiecie, po tym nadzwyczajnym zgromadzeniu synodalnym w następnym roku zgromadzenie zwyczajne również będzie się zajmowało kwestią rodziny. I w tym kontekście we wrześniu 2015 r. odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Módlmy się więc wszyscy razem, żeby dzięki tym trzem wydarzeniom Kościół dokonał prawdziwego rozeznania i wypracował odpowiednie środki duszpasterskie, aby pomóc rodzinom w stawieniu czoła obecnym wyzwaniom ze światłem i mocą, które pochodzą z Ewangelii.

Piszę do was ten list w dniu, kiedy obchodzimy święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni. Św. Łukasz Ewangelista opowiada, że Maryja i Józef, zgodnie z prawem Mojżeszowym, przynieśli Dzieciątko do świątyni, aby przedstawić Je Panu, i że dwoje starców, Symeon i Anna, pobudzonych przez Ducha Świętego, wyszło im na spotkanie i rozpoznało w Jezusie Mesjasza (por. Łk 2, 22-38). Symeon wziął Go w objęcia i dziękował Bogu, że wreszcie «ujrzał» zbawienie. Anna, pomimo zaawansowanego wieku, znalazła nową energię i zaczęła mówić wszystkim o Dzieciątku. Jest to piękny obraz: dwoje młodych rodziców i dwie osoby starsze, zgromadzeni przez Jezusa. Naprawdę za sprawą Jezusa pokolenia spotykają się i jednoczą! On jest niewyczerpanym źródłem tej miłości, która pokonuje wszelkie zamknięcie, każdą samotność i smutek. Na waszej drodze życia rodzinnego dzielicie razem wiele pięknych chwil: posiłki, odpoczynek, pracę w domu, zabawy, modlitwy, podróże i pielgrzymki, uczynki solidarności... Jednakże, jeśli nie ma miłości, wówczas brak radości, a prawdziwą miłość daje nam Jezus: On daje nam swoje Słowo, które oświeca naszą drogę; daje nam Chleb życia, który podtrzymuje codzienny trud naszego pielgrzymowania.

Drogie rodziny, wasza modlitwa w intencji Synodu Biskupów będzie cennym skarbem, który ubogaci Kościół. Dziękuję wam i proszę was o modlitwę również za mnie, abym mógł służyć ludowi Bożemu w prawdzie i miłości. Niech wam wszystkim towarzyszy opieka Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, i niech wam pomaga podążać razem w miłości i wzajemnej służbie. Z całego serca proszę o błogosławieństwo Pańskie dla każdej rodziny.

Watykan, 2 lutego 2014 r.,Święto Ofiarowania Pańskiego

Papież Franciszekopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rodzina małżeństwo starość codzienność Synod Biskupów Symeon pokolenia duszpasterstwo rodzin miłość rodzinna teologia rodziny Ofiarowanie Pana Jezusa

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W