Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Rozważanie przed modlitwą «Regina caeli» w Poniedziałek Wielkanocny 22.04.2019

Papież Franciszek

Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja

Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja - foto
Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber

22 IV 2019 — Rozważanie przed modlitwą «Regina caeli» w Poniedziałek Wielkanocny

Podczas spotkania na południowej modlitwie «Regina caeli» w Poniedziałek Wielkanocny 22 kwietnia Papież powiedział, że Zmartwychwstanie Chrystusa stanowi najbardziej wstrząsające wydarzenie w dziejach ludzkości.

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

Dziś i przez cały ten tydzień trwa nadal w liturgii, a także w życiu, wielkanocna radość ze zmartwychwstania Jezusa. To cudowne zdarzenie upamiętnialiśmy wczoraj. W Wigilię Paschalną zabrzmiały słowa wypowiedziane przez aniołów przy pustym grobie Chrystusa. Kobietom, które poszły do grobu o świcie pierwszego dnia po szabacie, powiedzieli: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał» (Łk 24, 5-6). Zmartwychwstanie Chrystusa stanowi najbardziej poruszające wydarzenie w dziejach ludzkości, zaświadczające o zwycięstwie Bożej miłości nad grzechem i śmiercią i dające naszej nadziei na życie fundament tak solidny, jak skała. Stało się to, co po ludzku było nie do pomyślenia: «Jezusa Nazarejczyka (...) Bóg wskrzesił, zerwawszy więzy śmierci» (Dz 22, 22.24).

W ten «Poniedziałek Anioła» liturgia, poprzez Ewangelię św. Mateusza (por. 28, 8-15), prowadzi nas z powrotem do pustego grobu Jezusa. Warto, abyśmy myślą udali się do pustego grobu Jezusa. Kobiety przepełnione bojaźnią i radością pospiesznie wyruszają, aby zanieść uczniom nowinę — grób jest pusty; i w tej chwili stanął przed nimi Jezus. A One «zbliżyły się do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon» (w. 9). Dotknęły Go: nie był widmem, był to Jezus, żywy, ze swym ciałem; to był On. Jezus przepędza bojaźń z ich serc i zachęca je, by tym bardziej głosiły braciom, co się wydarzyło. Wszystkie Ewangelie podkreślają rolę kobiet, Marii Magdaleny i innych, jako pierwszych świadków zmartwychwstania. Przestraszeni mężczyźni zamknęli się w Wieczerniku. Piotr i Jan, uprzedzeni przez Magdalenę, wyszli tylko na chwilę i stwierdzili, że grób jest otwarty i pusty. Ale to kobiety jako pierwsze spotkały Zmartwychwstałego i ogłosiły, że On żyje.

Dzisiaj, drodzy bracia i siostry, także i dla nas rozbrzmiewają słowa Jezusa, skierowane do kobiet: «Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie...» (w. 10). Po obrzędach Triduum Paschalnego, które sprawiły, że ponownie przeżyliśmy tajemnicę śmierci i zmartwychwstania naszego Pana, teraz oczami wiary kontemplujemy Go zmartwychwstałego i żyjącego. My też jesteśmy wezwani, by Go spotkać i stać się Jego głosicielami i świadkami.

Słowami starożytnej sekwencji wielkanocnej powtarzamy w tych dniach: «Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!». A w Nim także i my zmartwychwstajemy, przechodząc ze śmierci do życia, z niewoli grzechu do wolności miłowania. Pozwólmy więc, by dotarło do nas pocieszające orędzie Wielkanocy i ogarnęło nas Jego chwalebne światło, które rozprasza ciemność bojaźni i smutku. Zmartwychwstały Jezus idzie obok nas. On objawia się tym, którzy Go wzywają i miłują. Przede wszystkim w modlitwie, ale także w prostych radościach przeżywanych z wiarą i wdzięcznością. Możemy też odczuć Jego obecność, dzieląc chwile serdeczności, gościnności, przyjaźni, podziwiania przyrody. Niech ten świąteczny dzień, w którym zazwyczaj cieszymy się odrobiną odpoczynku i bezinteresowności, pomaga nam doświadczyć obecności Jezusa.

Prośmy Dziewicę Maryję, abyśmy mogli obficie zaczerpnąć pokoju i pogody ducha, będących darami Zmartwychwstałego, by dzielić się nimi z braćmi, zwłaszcza z tymi, którzy najbardziej potrzebują pocieszenia i nadziei.

Po modlitwie maryjnej Papież powiedział:

Drodzy bracia i siostry! Pragnę ponownie wyrazić moją solidarność duchową i ojcowską z mieszkańcami Sri Lanki. Jestem myślami bardzo blisko mego brata Malcolma Ranjitha Patabendige Don i całego Kościoła diecezjalnego Kolombo. Modlę się za bardzo liczne ofiary i rannych i proszę wszystkich, aby bez wahania udzielili temu umiłowanemu krajowi wszelką niezbędną pomoc. Wyrażam także życzenie, aby wszyscy potępili te terrorystyczne działania, akty nieludzkie, zawsze nieuzasadnione. Módlmy się do Matki Bożej: Zdrowaś Maryjo...

W paschalnym klimacie, który cechuje ten dzień, serdecznie pozdrawiam was wszystkich, rodziny, grupy parafialne, stowarzyszenia i indywidualnych pielgrzymów, przybyłych z Włoch i różnych stron świata.

Życzę każdemu, aby dni oktawy wielkanocnej, w których wciąż trwa pamięć o zmartwychwstaniu Chrystusa, przeżył z wiarą. Wykorzystujcie każdą dobrą sposobność, aby być świadkami radości i pokoju zmartwychwstałego Pana.

Życzę wszystkim wesołych świąt wielkanocnych! Proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Dobrego obiadu i do widzenia.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zmartwychwstanie Wielkanoc nadzieja Maria Magdalena pusty grób kobiety oktawa Wielkanocy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W