Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Papież Franciszek

Żywe kamienie Kościoła

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 24 sierpnia 2014Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

W Ewangelii dzisiejszej niedzieli (Mt 16, 13-20) jest słynny fragment, na centralnym miejscu w opisie Mateusza, w którym Szymon w imieniu Dwunastu wyznaje swoją wiarę w Jezusa jako «Mesjasza, Syna Boga żywego». A Jezus nazywa Szymona «błogosławionym» ze względu na jego wiarę, uznając w niej szczególny dar Ojca, i mówi mu: «Ty jesteś Piotr [czyli Opoka], i na tej opoce zbuduję Kościół mój».

Zastanówmy się przez chwilę nad tą kwestią, nad faktem, że Jezus daje Szymonowi nowe imię: «Piotr», które w ojczystym języku Jezusa brzmi «Kefas» — słowo to oznacza «skałę». W Biblii słowo «skała» odnosi się do Boga. Jezus przypisuje je Szymonowi, nie ze względu na jego ludzkie cechy czy zasługi, ale ze względu na jego szczerą i mocną wiarę, która pochodzi z wysoka.

Jezus odczuwa w swoim sercu wielką radość, ponieważ rozpoznaje w Szymonie rękę Ojca, działanie Ducha Świętego. Uznaje, że Bóg Ojciec dał Szymonowi wiarę «niezawodną», na której On, Jezus, będzie mógł budować swój Kościół, to znaczy swoją wspólnotę, więc nas wszystkich. Zamysłem Jezusa jest powołanie do życia «swego» Kościoła, ludu budowanego już nie na podstawie pochodzenia, ale na wierze, a zatem na relacji z Nim samym, relacji miłości i zaufania. Nasza relacja z Jezusem buduje Kościół. Tak więc, aby zapoczątkować swój Kościół, Jezus musi znaleźć w uczniach wiarę mocną, wiarę «niezawodną». Właśnie to musi zweryfikować On w tym momencie drogi.

Pan ma na myśli obraz budowy, obraz wspólnoty jako budowli. Dlatego właśnie, gdy słyszy szczere wyznanie wiary Szymona, nazywa go «skałą» i wyjawia zamiar zbudowania swego Kościoła na tej wierze.

Bracia i siostry, to co w wyjątkowy w sposób dokonało się w św. Piotrze, zachodzi także w każdym chrześcijaninie, który dba o rozwój szczerej wiary w Jezusa Chrystusa, Syna Boga żywego. Dzisiejsza Ewangelia przemawia również do każdego z nas. Jak jest z twoją wiarą? Niech każdy odpowie w swym sercu. Jaka jest twoja wiara? Jakimi Pan znajduje nasze serca? Czy jest to serce mocne jak skała, czy serce piaszczyste, to znaczy wątpiące, podejrzliwe, niedowierzające? Dobrze nam zrobi, jeśli dzisiaj o tym pomyślimy w ciągu dnia. Jeżeli Pan znajdzie w naszym sercu wiarę, nie powiem doskonałą, ale szczerą, wtedy widzi On także w nas żywe kamienie, z których może budować swoją wspólnotę. Głównym kamieniem tej wspólnoty jest Chrystus — kamień węgielny i wyjątkowy. Ze swej strony, Piotr jest skałą, jako widzialny fundament jedności Kościoła, ale każdy ochrzczony jest wezwany, aby ofiarować Jezusowi swoją wiarę, ubogą ale szczerą, aby mógł On dziś nadal budować swój Kościoł w każdej części świata.

Także w naszych czasach wielu ludzi myśli, że Jezus jest wielkim prorokiem, mistrzem mądrości, wzorem sprawiedliwości. Także dzisiaj Jezus pyta swoich uczniów, czyli nas wszystkich: «A wy za kogo Mnie uważacie?». Co odpowiemy? Zastanówmy się. Ale przede wszystkim módlmy się do Boga Ojca za wstawiennictwem Dziewicy Maryi; módlmy się do Niego, aby obdarzył nas łaską, abyśmy mogli odpowiedzieć szczerym sercem: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». To jest wyznanie wiary, to jest właśnie Credo. Powtórzmy razem trzy razy: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».

Po modlitwie maryjnej Ojciec Święty powiedział m.in.:

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzisiaj moja myśl biegnie w szczególności ku umiłowanej Ukrainie, która dzisiaj obchodzi swoje święto narodowe, do wszystkich jej synów i córek, ku ich pragnieniu pokoju i spokoju, zagrożonych sytuacją napięcia i konfliktu, które zdają się nie ustawać i powodują wiele cierpienia wśród ludności cywilnej. Powierzmy Panu Jezusowi i Matce Bożej cały naród i wspólnie pomódlmy się zwłaszcza za ofiary, ich rodziny i tych, którzy cierpią. Otrzymałem list od jednego biskupa, który opowiada o tym całym bólu. Pomódlmy się razem do Matki Bożej za tę umiłowaną ziemię ukraińską w dniu święta narodowego: Zdrowaś Maryjo... Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami! (...)

Bardzo proszę, abyście nie zapominali modlić się za mnie. Życzę wam udanej niedzieli i dobrego obiadu! Do widzenia.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: serce Kościół wiara papież Ukraina prymat Mesjasz św. Piotr kim jest Jezus wyznanie św. Piotra

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W