Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Stawajcie się miłosierni na podobieństwo Ojca

Orędzie na Jubileusz Miłosierdzia Chłopców i DziewczątW dniach 23-25 kwietnia 2016 r. chłopcy i dziewczęta w wieku 13-16 lat będą obchodzić w Rzymie Jubileusz Miłosierdzia. Z tej okazji 14 stycznia 2016 r. zostało ogłoszone orędzie Papieża Franciszka, które zamieszczamy poniżej.

Drodzy Chłopcy i Dziewczęta!

Kościół przeżywa Rok Święty Miłosierdzia, który jest czasem łaski, pokoju, nawrócenia i radości, obejmującym wszystkich: małych i dużych, bliskich i dalekich. Nie ma takich granic czy odległości, które mogłyby przeszkodzić miłosierdziu Ojca, by do nas dotarło i było obecne pośród nas. Drzwi Święte są już otwarte w Rzymie i we wszystkich diecezjach świata.

Ten cenny czas jest przeznaczony również dla was, drodzy chłopcy i dziewczęta. Zwracam się więc do was, aby was zaprosić do aktywnego w tym uczestnictwa, jako ważne podmioty, byście odkrywali, że jesteście dziećmi Bożymi (por. 1 J 3, 1). Chciałbym was wezwać — każdego z osobna, chciałbym was wezwać po imieniu, tak jak to czyni Jezus każdego dnia, bo dobrze wiecie, że wasze imiona zapisane są w niebie (Łk 10, 20), są wyryte w sercu Ojca, które jest sercem miłosiernym i z którego rodzi się wszelkie pojednanie i wszelka słodycz.

Jubileusz to cały rok, w którym o każdej chwili mówimy, że jest święta, aby całe nasze życie stało się święte. Jest to okazja, byśmy odkryli, że życie w braterstwie jest wielkim świętem, najpiękniejszym, o jakim możemy marzyć, niekończącym się świętem, które Jezus nauczył nas wysławiać przez swego Ducha. Jubileusz to święto, na które Jezus zaprasza dokładnie wszystkich, nie czyniąc żadnych różnic i nikogo nie wyłączając. Dlatego pragnąłem przeżyć także z wami kilka dni modlitwy i świętowania. Zatem oczekuję, że przybędzie was wielu w kwietniu.

«Stawajcie się miłosierni na podobieństwo Ojca» — to hasło waszego Jubileuszu, ale jest to również modlitwa, którą wznosimy za was wszystkich, przyjmując was w imię Jezusa. Stawać się coraz bardziej miłosiernymi to znaczy uczyć się bycia mężnymi w konkretnej i bezinteresownej miłości, to znaczy wzrastać zarówno fizycznie, jak i wewnętrznie. Przygotowujecie się, by stać się chrześcijanami zdolnymi do odważnych decyzji i gestów, potrafiącymi budować każdego dnia, nawet w małych rzeczach, świat pokoju.

Wasz wiek jest czasem niesamowitych zmian, kiedy wszystko wydaje się równocześnie możliwe i niemożliwe. Powtarzam wam z wielką mocą: «Wytrwale podążajcie drogą wiary z niezłomną nadzieją w Panu. Na tym polega tajemnica naszego wędrowania! On daje nam odwagę, byśmy szli pod prąd. Słuchajcie dobrze, (...) to robi dobrze sercu, ale potrzebna jest odwaga, żeby iść pod prąd, i On nam daje tę odwagę! (...) Z Nim możemy robić rzeczy wielkie; da nam zaznać radości z tego, że jesteśmy Jego uczniami, Jego świadkami. Stawiajcie na wielkie ideały, na wielkie rzeczy. My, chrześcijanie, nie zostaliśmy wybrani przez Pana do małych rzeczy, idźcie wciąż dalej, w stronę rzeczy wielkich. (...) poświęćcie swoje życie wielkim ideałom!» (homilia podczas Mszy św. z sakramentem bierzmowania w Roku Wiary, 28 kwietnia 2013 r., «L'Osservatore Romano», wyd. polskie, n. 6/2013, s. 34).

Nie mogę zapomnieć o was, chłopcy i dziewczęta, którzy żyjecie w sytuacjach wojny, skrajnej nędzy, codziennego trudu, opuszczenia. Nie traćcie nadziei, Pan ma wielkie marzenie, które chce realizować razem z wami! Wasi przyjaciele, rówieśnicy, którzy żyją w warunkach mniej dramatycznych niż wasze, pamiętają o was i angażują się, aby wszyscy mogli cieszyć się pokojem i sprawiedliwością. Nie wierzcie w często powtarzane słowa nienawiści i zastraszania. Budujcie natomiast nowe przyjaźnie. Ofiarowujcie swój czas, zawsze troszczcie się o ludzi, którzy was proszą o pomoc. Bądźcie odważni i idźcie pod prąd, bądźcie przyjaciółmi Jezusa, który jest Księciem Pokoju (por. Iz 9, 5), «wszystko w Nim mówi o miłosierdziu. Nic w Nim nie jest wyzute ze współczucia» (Misericordiae Vultus,8).

Wiem, że nie wszyscy będziecie mogli przybyć do Rzymu, ale Jubileusz jest naprawdę dla wszystkich i będzie obchodzony także w waszych Kościołach lokalnych. Wszyscy jesteście zaproszeni na to wydarzenie radości! Przygotowujcie nie tylko plecaki i transparenty, ale przygotowujcie nade wszystko wasze serca i umysły. Dobrze się zastanówcie nad pragnieniami, jakie powierzycie Jezusowi w sakramencie pojednania i w Eucharystii, którą wspólnie będziemy sprawować. Gdy będziecie przechodzili przez Drzwi Święte, pamiętajcie, że zobowiązujecie się do czynienia waszego życia świętym, do karmienia się Ewangelią i Eucharystią, które są Słowem i Chlebem życia, aby móc budować świat bardziej sprawiedliwy i braterski.

Niech Pan błogosławi każdy wasz krok ku Drzwiom Świętym. Modlę się za was do Ducha Świętego, aby was prowadził i oświecał. Niech Dziewica Maryja, która jest Matką wszystkich, będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich, którzy wam pomagają wzrastać w dobru i łasce, prawdziwą Bramą Miłosierdzia.

Watykan, 6 stycznia 2016 r., uroczystość Objawienia Pańskiego

Papież Franciszekopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież bezinteresowność serce miłosierdzie bierzmowanie dzieci chłopiec braterstwo młodość trud dziewczyna uczynki miłosierdzia Jubileusz Miłosierdzia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W