Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Przesłanie z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 26.08.2017

Papież Franciszek

Rodzina zjednoczona wokół Matki

Rodzina zjednoczona wokół Matki - foto
Autor/źródło: Pixabay, MBoguslaw

Przesłanie z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia 2017 r., nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył w jasnogórskim sanktuarium Mszy św., którą koncelebrował ze wszystkimi biskupami polskimi.

Na rozpoczęcie liturgii zostało odtworzone przesłanie wideo Papieża Franciszka. W tym roku uroczystość ta zbiegła się z obchodami jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która za zgodą papieża Klemensa XI odbyła się 8 września 1717 r. Z okazji 300. rocznicy pierwszej koronacji włoska archidiecezja Crotone-Santa Severina podarowała sanktuarium rekonstrukcję skradzionych w 1909 r. koron, ofiarowanych przez Klemensa XI, wykonaną przez złotnika Michele Affidato. Franciszek poświęcił nowe korony, a uroczystość ich nałożenia odbyła się 28 lipca, w pierwszą rocznicę jego wizyty na Jasnej Górze. Poniżej zamieszczamy papieskie przesłanie.

Drodzy Pielgrzymi!

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, zwłaszcza tych z was, którzy przebyli długą drogę, aby przybyć dzisiaj, wraz z drogimi braćmi biskupami i kapłanami, do duchowej stolicy kraju.

Jeśli Częstochowa leży w sercu Polski, to znaczy, że Polska ma matczyne serce; to znaczy, że jej serce bije razem z Matką Boga. Zwykliście zawierzać Jej wszystko: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego życia osobistego i waszego umiłowanego kraju. To bardzo piękne. I bardzo piękne jest dla mnie wspominanie, że uczyniłem to z wami w ubiegłym roku, gdy stanąłem w zasięgu spojrzenia Matki, kiedy moje oczy spotkały się z oczami Matki Bożej, i zawierzały Jej sercu to, co było w moim i waszym sercu. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tamtych chwil, radość z tego, że ja również byłem z wami jako pielgrzym, aby pod wejrzeniem Matki celebrować 1050-lecie chrztu Polski.

Inne wydarzenie łaski licznie was dzisiaj gromadzi: trzysta lat temu Papież zezwolił na umieszczenie papieskich koron na wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry, waszej Królowej. To wielki zaszczyt mieć za Matkę Królową, i to Królową Aniołów i Świętych, która króluje w chwale nieba. Lecz jeszcze więcej radości daje świadomość, że ma się za Królową Matkę, kochanie jako Matki Tej, którą nazywacie Panią. Święty wizerunek pokazuje bowiem, że Maryja nie jest daleką Królową, która zasiada na tronie, ale Matką, która trzyma w ramionach Syna, a wraz z Nim wszystkie swoje dzieci. To prawdziwa Matka, ze zranionym obliczem, Matka, która cierpi, bo prawdziwie bierze sobie do serca problemy naszego życia. To Matka bliska, która nigdy nie traci nas z oczu; Matka czuła, która trzyma nas za rękę w codziennej wędrówce.

Życzę wam, abyście doświadczyli tego podczas uroczystego Jubileuszu, który obchodzicie: niech ten moment pozwoli odczuć, że nikt z nas nie jest sierotą, bo każdy ma blisko Matkę, niedościgłą

Królową czułości. Ona nas zna i towarzyszy nam w swoim typowo matczynym  stylu: łagodnym,  a równocześnie  odważnym; nigdy  nie narzucającym się, a  zawsze wytrwałym  w dobru;  cierpliwym  wobec zła  i zabiegającym  o zgodę.

Niech Matka  Boża  da wam  łaskę,  byście  cieszyli się  tym wspólnie,  jako rodzina  zjednoczona  wokół Matki. W  tym duchu kościelnej  komunii, umocnionej  wyjątkową  więzią, jaka  łączy  Polskę z Następcą  Piotra,  z  serca udzielam  wam  Apostolskiego Błogosławieństwa. I proszę  was  wszystkich  o modlitwę  za  mnie.

Dziękuję.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja Jasna Góra jedność Częstochowa koronacja Matka Boska Częstochowska macierzyństwo duchowe korony Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W