Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Przesłanie do młodych przed Światowym Dniem Młodzieży w Panamie, opublikowane 21.11.2018

Papież Franciszek

"Rewolucja" służby może odmienić świat

Autor/źródło: ks. Andrzej Króliczek, ks. Andrzej Króliczek

Przesłanie do młodych przed Światowym Dniem Młodzieży w Panamie

W liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, 21 listopada 2018, Papież Franciszek skierował do młodych ludzi na całym świecie przesłanie w związku ze zbliżającym się 34. Światowym Dniem Młodzieży w Panamie (22-27 stycznia 2019 r.). Zostało ono po raz pierwszy rozpowszechnione głównie w formie nagrania wideo i jest trzecim — ostatnim — z cyklu przesłań maryjnych poświęconych młodzieży w okresie od zakończenia ŚDM 2016 r. do rozpoczęcia ŚDM 2019 r.

Drodzy Młodzi!

Zbliżamy się do Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Panamie w styczniu przyszłego roku, a jego tematem będzie odpowiedź Dziewicy Maryi na Boże powołanie: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego» (Łk 1, 38).

Jej słowa są odważnym i wielkodusznym «tak». Jest to «tak» kogoś, kto zrozumiał sekret powołania — wyjście poza własne «ja» i służenie innym. Nasze życie zyskuje sens tylko w służeniu Bogu i bliźniemu.

Wielu jest młodych ludzi, wierzących i niewierzących, którzy po zakończeniu studiów wykazują pragnienie, by pomagać innym, robić coś dla ludzi, którzy cierpią. To jest siła młodych, siła was wszystkich, ta, która może odmienić świat; to jest rewolucja, która może pokonać «silne moce» tej ziemi — «rewolucja» służby.

Postanowienie służenia bliźniemu nie oznacza tylko gotowości do działania; trzeba także nawiązać dialog z Bogiem, przyjąć postawę słuchania, na wzór Maryi. Ona wysłuchała tego, co Jej powiedział anioł, a potem odpowiedziała. Dzięki tej relacji z Bogiem w milczeniu serca odkrywamy naszą tożsamość i powołanie, to do czego wzywa nas Pan, które może wyrażać się w rozmaitych formach — w małżeństwie, w życiu konsekrowanym, w kapłaństwie... Wszystko to są sposoby podążania za Jezusem.

Ważne jest, aby odkryć, czego Pan od nas oczekuje, i mieć odwagę powiedzieć «tak».

Maryja była kobietą szczęśliwą, dlatego że była wielkoduszna wobec Boga i otworzyła się na plan, jaki miał dla Niej. Propozycje Boga w stosunku do nas, podobnie jak ta, którą uczynił Maryi, nie są po to, by tłumić marzenia, ale żeby rozpalać pragnienia; aby sprawić, że nasze życie będzie owocne, że będzie wywoływało wiele uśmiechów i rozweselało wiele serc. Danie twierdzącej odpowiedzi Bogu jest pierwszym krokiem do tego, żeby być szczęśliwym i czynić szczęśliwymi wiele osób.

Drodzy młodzi, miejcie odwagę zagłębić się każdy w swoje wnętrze izapytać Boga: czego oczekujesz ode mnie? Pozwólcie, żeby Pan do was mówił, a zobaczycie, jak wasze życie się przemienia i napełnia radością.

Przed Światowym Dniem Młodzieży w Panamie, już bliskim, zachęcam was, abyście się przygotowali, śledząc i włączając się we wszystkie podejmowane inicjatywy. Pomoże wam to zmierzać ku temu celowi. Niech Dziewica Maryja towarzyszy wam w tym pielgrzymowaniu, a Jej przykład niech was pobudza do odpowiadania odważnie i wielkodusznie.

Dobrej drogi do Panamy! I proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Do zobaczenia wkrótce.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież dialog słuchanie Maryja Światowy Dzień Młodzieży marzenia Panama naśladowanie Maryi ŚDM
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W