Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

W duchu przebaczenia

Przemówienie na zakończenie audiencji generalnej 25.06.2003Kilka dni po powrocie z Bośni i Hercegowiny, 25 czerwca, na zakończenie audiencji generalnej Jan Paweł II dokonał krótkiego podsumowania swojej wizyty apostolskiej w Banja Luce.

W ubiegłą niedzielę Opatrzność Boża pozwoliła mi odwiedzić Bośnię i Hercegowinę, miasto Banja Lukę, po upływie sześciu lat od wizyty duszpasterskiej w Sarajewie. Była to podróż krótka, lecz znacząca i niosąca nadzieję dla tego kraju, tak ciężko doświadczonego przez niedawne konflikty.

Raz jeszcze pragnę wyrazić serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy mnie tam gościli: biskupom i władzom państwowym, politykom odpowiedzialnym za kraj i członkom Rady Międzyreligijnej, z którymi miałem okazję się spotkać i z radością stwierdziłem, że są gotowi do dialogu. Przekonałem się, że wszyscy pragną przezwyciężyć bolesne doświadczenia przeszłości, aby budować — w prawdzie i wzajemnym przebaczeniu — społeczeństwo godne człowieka i miłe Bogu.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była uroczysta liturgia eucharystyczna, połączona z beatyfikacją Iwana Merza, którego ukazałem jako przykład do naśladowania dla tamtejszych katolików, zwłaszcza młodych. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga, aby ta podróż przyniosła owoce, jakich oczekujemy dla Kościoła i narodu Bośni i Hercegowiny. Proszę Boga, aby również dzięki pomocy wspólnoty międzynarodowej mieszkające tam narody znalazły rozwiązanie wciąż jeszcze istniejących, złożonych problemów i urzeczywistniły swoje słuszne aspiracje, by żyć w pokoju oraz należeć do zjednoczonej Europy.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pojednanie pielgrzymka przebaczenie podróż Bośnia Banja Luka Iwan Merz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W