reklama

W służbie cywilizacji miłości

Katecheza podczas audiencji generalnej (Światowy Dzień Młodzieży) - Rzym 23.08.2000

1. W ubiegłym tygodniu Rzym przeżył niezapomniane wydarzenie: Światowy Dzień Młodzieży, który był dla wszystkich doświadczeniem głębokim i przejmującym. Była to pielgrzymka pod znakiem radości, modlitwy i refleksji.

Pierwszym uczuciem, jakie budzi się w sercu, jest szczera wdzięczność Bogu za ten naprawdę wielki dar, ofiarowany nie tylko Rzymowi i Kościołowi, który jest we Włoszech, ale całemu światu. Dziękuję także wszystkim, którzy na różne sposoby uczestniczyli w przygotowaniu tego spotkania, dzięki czemu przebiegło ono spokojnie i w sposób całkowicie uporządkowany. Do wszystkich — do Papieskiej Rady ds. Świeckich, Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu, Konferencji Episkopatu Włoch, diecezji rzymskiej, władz cywilnych i administracyjnych, sił porządkowych, służb sanitarnych, uniwersytetu Tor Vergata, różnych organizacji wolontariatu — zwracam się raz jeszcze ze słowami wdzięczności.

2. W myślach powracam oczywiście do tego naprawdę niezwykłego wydarzenia, które przerosło wszelkie oczekiwania i — rzekłbym — wszelkie ludzkie kalkulacje. Bardzo gorąco pragnę raz jeszcze powiedzieć tym młodym ludziom, z jak wielką radością witałem ich wieczorem w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie i na placu św. Piotra.

Do tej chwili odczuwam głębokie wzruszenie, z jakim w sobotę wieczorem uczestniczyłem w Tor Vergata w czuwaniu, a następnego dnia, w niedzielę, przewodniczyłem uroczystej liturgii eucharystycznej na zakończenie Dnia.

Przelatując helikopterem nad tym terenem, podziwiałem z wysoka widok jedyny w swoim rodzaju i zdumiewający: ogromny dywan stworzony przez ludzi pełnych radości, szczęśliwych, bo są razem. Nigdy nie zapomnę entuzjazmu tej młodzieży. Chciałbym przygarnąć ich wszystkich i każdemu wyrazić miłość, jaką darzę młodzież naszej epoki, której Bóg powierza wielką misję w służbie cywilizacji miłości.

Czego, a właściwie kogo szukali ci młodzi ludzie, jeśli nie Jezusa Chrystusa? Czym jest Światowy Dzień Młodzieży, jeśli nie osobistym i wspólnotowym spotkaniem z Panem, które nadaje sens całemu ludzkiemu życiu? W rzeczywistości to On sam jako pierwszy wyszedł na ich poszukiwanie i wezwał ich, podobnie jak szuka każdego człowieka i wzywa go, aby doprowadzić go do zbawienia i do pełni szczęścia. A na zakończenie spotkania to znów On sam powierzył młodym szczególną misję świadczenia o Nim wszędzie na ziemi. Były to dni odkrywania przyjaznej i wiernej obecności Jezusa Chrystusa, którego 2000-lecie narodzin obchodzimy.

3. Z entuzjazmem właściwym dla ich wieku młodzi odpowiedzieli, że chcą iść za Jezusem. Chcą, bo czują się żywą częścią Kościoła. Chcą iść za Nim razem, bo czują się pielgrzymującym Ludem Bożym.

Nie lękają się własnej słabości, bo liczą na miłość i miłosierdzie niebieskiego Ojca, który wspiera ich w codziennym życiu. Niezależnie od podziałów rasowych i kulturowych czują się braćmi dzielącymi wspólną wiarę, jedną nadzieję, tę samą misję: mają rozpalić świat miłością Bożą. Młodzi ukazali wyraźnie, że jest w nich żywa potrzeba sensu. Szukają uzasadnienia dla nadziei i spragnieni są autentycznych doświadczeń duchowych.

Niech orędzie Światowego Dnia Młodzieży zostanie przyjęte i jak najgłębiej zrozumiane przez tych, którzy w nim uczestniczyli, a także przez ich rówieśników, którzy śledzili jego kolejne etapy za pośrednictwem prasy, radia i telewizji!

Konieczne jest, aby ewangeliczny klimat tych dni nie zanikł, ale przeciwnie — nadal trwał w młodzieżowych wspólnotach i stowarzyszeniach, w parafiach i diecezjach, zwłaszcza w ciągu tego Roku Jubileuszowego, wzywającego wszystkich wierzących, aby spotkali się z Chrystusem, który dla nas umarł i zmartwychwstał.

Wszystkim młodym pragnę powtórzyć: bądźcie dumni z misji powierzonej wam przez Chrystusa i wypełniajcie ją z pokorną i ofiarną wytrwałością. Niech was wspiera macierzyńska pomoc Maryi, która czuwała nad wami w dniach waszego Jubileuszu. Chrystus i Jego Kościół liczą na was!

Do Polaków uczestniczących w audiencji generalnej:

Wszystko dzisiaj jeszcze jest pod wrażeniem Światowego Dnia Młodzieży, w którym uczestniczyliście z reprezentantami tylu innych Kościołów i narodowości z całego świata. Zanieście do Polski to doświadczenie i powiedzcie wszystkim waszym rówieśnikom, że w tym spotkaniu, które liczyło ponad milion czy dwa miliony uczestników, czuliśmy się mocni i tę moc pragniemy wam przekazać. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao