Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

BĄDŹMY APOSTOŁAMI POKOJU

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański». 1 I 20001. Składajmy dzięki Bogu, który pozwala nam dziś rozpocząć kolejny rok. Modląc się o Jego opiekę i łaskę dla wszystkich, każdemu z was składam najserdeczniejsze życzenia pomyślnego roku 2000!

W noc Bożego Narodzenia usłyszeliśmy raz jeszcze anielskie orędzie: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania» (Łk 2, 14). Te słowa nadziei przypomniałem w tradycyjnym orędziu na przypadający dzisiaj Światowy Dzień Pokoju. Bóg kocha nas, każdemu daje nadzieję na nowy czas, czas zbawienia i pokoju.

2. Tak, Chrystus jest naszym pokojem. Wzywa nas, byśmy kochali każdego człowieka bez różnicy, nawracając się sercem i umysłem ku pokojowi oraz odrzucając pokusę przemocy i wojny. Rozpoczęty niedawno Jubileusz jest naglącym wezwaniem do miłości, która ma prowadzić do pojednania ludzkości.

Przekroczmy próg nowego roku z postanowieniem, że dołożymy starań, aby pokój stał się codziennym językiem narodów. Ewangelia uczy nas, że dialog, współpraca, poszanowanie życia i solidarność to skuteczne narzędzia budowania nowych relacji między narodami i krajami, między bogatymi i ubogimi, między wierzącymi i niewierzącymi.

Z wszystkich części świata wznosi się gorące wołanie o pokój. Módlmy się, aby nie pozostało bez odzewu. W tym momencie myślę o ofiarach przemocy i o tych, którzy czują się samotni i opuszczeni.

Chrystus, Wcielony Syn Boży, rozjaśnia ludzkie serca darem pokoju. Ty, Synu Najwyższego, narodziłeś się dla wszystkich. Jesteś ten sam wczoraj, dziś i na wieki!

3. Pierwszy dzień roku został oddany pod szczególną opiekę Maryi. Rozpocznijmy rok 2000 pod miłującym wejrzeniem Matki Bożej, która daje światu Chrystusa, Księcia Pokoju. Niech płaszcz Jej macierzyństwa osłoni wszystkich i broni nas od zła, uwolni od nienawiści i przemocy. Niech Ona towarzyszy ludzkości na ścieżkach pokoju. Każdy człowiek niech odkryje w bliźnich — ponad wszelkimi granicami — oblicze braci, przyjaciół, członków tej samej rodziny.

Maryjo, Matko Boża, uczyń nas apostołami pokoju!

Zwracając się do rodaków, Ojciec Święty powiedział:

Polsce i wszystkim moim rodakom życzę szczęśliwego Nowego Roku i obfitego w łaski Wielkiego Jubileuszu. Niech Chrystusowe błogosławieństwo napełni serca radością i pokojem.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Jan Paweł II pozdrowił uczestników biegu maratońskiego, który miał rozpocząć się na placu św. Piotra:

Bardzo serdecznie pozdrawiam uczestników wielkiego Maratonu Rzymskiego — szczególnej imprezy, która otwiera jubileuszowy rok sportowców. Pozdrawiam zwłaszcza kierownictwo Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki, prezydium Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI), burmistrza Rzymu i innych obecnych tu przedstawicieli władz.

Drodzy sportowcy, amatorzy i organizatorzy tej interesującej imprezy sportowej, wybraliście pierwszy dzień 2000 r. na ten tradycyjny już wyścig.

Z serca błogosławię was wszystkich, uczestników zawodów, i was — jeszcze liczniejszych — którzy bierzecie udział w tzw. «biegu miejskim». Biegnąc ulicami Rzymu w pierwszym dniu nowego roku, niezwykłego roku 2000, stajecie się zwiastunami braterstwa i pokoju.

Czeka was długi bieg, wymagający wysiłku i trudu, do którego przygotowaliście się przez odpowiedni trening. Najważniejszym celem każdego biegacza jest dotrzeć do mety.

Życie można porównać do swoistego maratonu, który każdy musi przebiec na swój sposób i we własnym tempie. Czeka nas jednak wspólna meta, którą jest spotkanie z Chrystusem. Ufam gorąco, że w Roku Jubileuszowym każdy człowiek uświadomi sobie sens i wartość życia, które zgodnie z opatrznościowym zamysłem Bożym mamy poświęcić służbie braciom.

Drodzy bracia i siostry, życzę wam udanego maratonu! Niech ten wyścig będzie świętem sportu i braterstwa! Szczęśliwego Roku 2000!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój Jubileusz 2000 Maryja nowy rok Książę Pokoju maraton rzymski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W