Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

SĄ DLA NAS PRZYKŁADEM

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański» 5.03.20001. Zanim zakończymy tę uroczystą liturgię eucharystyczną, chciałbym raz jeszcze złożyć dzięki Bogu za budujące świadectwo naszych braci i sióstr w wierze, których dzisiaj z radością ogłosiłem błogosławionymi.

Niech ich świadectwo będzie zachętą dla was wszystkich, drodzy pielgrzymi, którzy zgromadziliście się tutaj, by oddać im cześć. Serdecznie was pozdrawiam i dziękuję wam za obecność, ufając, że wasza jubileuszowa pielgrzymka i przejście przez Drzwi Święte pomogą wam iść z niezłomną wiernością drogą Ewangelii, naśladując przykład sióstr i braci wyniesionych dziś do chwały ołtarzy.

2. Skierujmy teraz wzrok ku Królowej Męczenników, której bardzo gorliwymi czcicielami byli nowi błogosławieni. Niech Maryja pomoże nam przeżyć głęboko okres Wielkiego Postu, który rozpocznie się w najbliższą środę obrzędem posypania głów popiołem.

Najświętszej Maryi Pannie powierzam liczne prośby o modlitwę, docierające z wszystkich stron świata. Myślę tu zwłaszcza o mieszkańcach Mozambiku, przeżywających tragedię niesłychanych rozmiarów, wywołaną przez ogromną powódź, która zniszczyła rozległe połacie kraju. W ostatnich dniach prowadzona jest intensywna akcja solidarności międzynarodowej, ale wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Zachęcam wszystkich, aby ofiarnie kontynuowali dzieło pomocy, starając się wszelkimi możliwymi drogami nieść ulgę naszym braciom w tak dramatycznej sytuacji.

Chciałbym także wspomnieć ofiary niedawnej tragedii, jaką było zatonięcie hiszpańskiego statku «Zafir». Prosząc Boga o miłosierdzie dla tych, którzy stracili życie, wyrażam nadzieję, że zostanie uczynione wszystko co możliwe, aby odnaleźć ciała zaginionych marynarzy i zwrócić je rodzinom, które zapewnią im godny pochówek.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów w języku francuskim, angielskim i portugalskim. Po polsku powiedział:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski i Białorusi oraz z innych krajów, tych, którzy przybyli na uroczystość beatyfikacji siostry Marii Stelli Mardosewicz i dziesięciu współsióstr nazaretanek z Nowogródka, stamtąd, gdzie urodził się Adam Mickiewicz. Niech błogosławione męczennice nazaretanki wypraszają wszystkim błogosławieństwo Boże.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: męczeństwo męczennik beatyfikacja nazaretanki Nowogródek Andrzej de Soveral Ambroży Franciszek Ferro Mikołaj Bunkerd Kitbamrung Maria Stella Mardosewicz Piotr Calungsod Andrzej z Phu Yen Królowa Męczenników
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W