Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Światło Dobrej Nowiny

6 I 2003 - rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański"

1. Dziś, w uroczystość Objawienia Pańskiego, Dziecię narodzone w noc betlejemską objawia się światu jako światło zbawienia dla wszystkich narodów. Mędrcy przybyli ze Wschodu — opowiada Ewangelia św. Mateusza — oddali pokłon Dzieciątku i ofiarowali Mu symboliczne dary: jako Królowi — złoto, jako Bogu — kadzidło, i mirrę jako Człowiekowi, który zostanie pogrzebany.

Bardzo wcześnie Ojcowie Kościoła zaczęli łączyć to wydarzenie z dwoma innymi, w których Jezus objawił swoją chwałę: z chrztem w Jordanie i weselem w Kanie.

Te dwa wydarzenia z życia Chrystusa zostały włączone w nowy cykl tajemnic różańca — tajemnic światła — niedawno zaproponowanych wszystkim wiernym do medytacji. Dlatego oczami Maryi kontemplujmy te tajemnice w uroczystość objawienia Pana — światłości i zbawienia świata.

2. Dzisiejsza uroczystość ukazuje powszechne i misyjne powołanie Kościoła. Jest on wezwany do niesienia światu światła Dobrej Nowiny, będącej źródłem życia i odnowy dla każdego człowieka i ludzkości. W szczególności jest to zadanie apostołów i ich następców — biskupów. Dlatego dziś rano, podobnie jak czyniłem to w przeszłości, wyświęciłem dwunastu nowych biskupów. Jeszcze raz serdecznie ich pozdrawiam, wraz z ich rodzinami i tymi, którzy im towarzyszą. Wszystkich proszę o modlitwę za nich, aby zawsze byli «objawieniem» Chrystusa — Drogi, Prawdy i Życia.

3. Ewangelia mówi, że gwiazda doprowadziła mędrców aż do Jerozolimy, a później do Betlejem. Dawne proroctwa porównywały mającego przyjść Mesjasza do gwiazdy. Także Maryi był przypisywany ten symbol: tak jak Chrystus jest gwiazdą, która prowadzi do Boga, podobnie Maryja jest gwiazdą prowadzącą do Jezusa.

Jej matczynej opiece powierzajmy dziś nowych biskupów i cały lud chrześcijański. W sposób szczególny zachęcam was do modlitwy za umiłowanych braci i siostry z Kościołów wschodnich, którzy, zgodnie z kalendarzem juliańskim, w tych dniach obchodzą święto Bożego Narodzenia. Niech Pan, narodzony dla nas z Matki Dziewicy, przyniesie wszystkim tym wspólnotom kościelnym pogodę ducha i pokój.

Po modlitwie «Anioł Pański» Jan Paweł II powiedział:

W tym roku przypada 160. rocznica założenia Dzieła Dziecięctwa Misyjnego, istniejącego dziś w ponad stu krajach. Proponuje ono dzieciom, by się modliły i okazywały gesty konkretnej solidarności, także w postaci osobistej ofiary, na rzecz swych rówieśników, którzy jeszcze nie znają Jezusa i żyją w trudnych warunkach. Dziękuję wszystkim tym «małym misjonarzom» za ich wkład w upowszechnianie Ewangelii i życzę, aby umieli na co dzień dawać jej świadectwo swym życiem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: powszechność powołanie objawienie Dobra Nowina Trzech Króli misjonarz misja Kościoła Dzieło Dziecięctwa Misyjnego

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W