Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

Trzeba się modlić

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 8 września 20021. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus mówi do uczniów: «Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie» (Mt 18, 19). Słowa te, przyjęte z wiarą, rodzą w sercach ufność. Bóg jest miłosiernym Ojcem, który wysłuchuje próśb swych przybranych dzieci.

Kiedy wierni się modlą, zdobywają Serce Boga, dla którego nie ma nic niemożliwego. Dlatego, jak napisałem w Novo millennio ineunte, potrzeba, by wyróżniali się oni «sztuką modlitwy» (n. 32), tak aby wszystkie wspólnoty chrześcijańskie stały się «prawdziwymi 'szkołami' modlitwy» (n. 33).

2. Niestety, nierzadko jesteśmy świadkami dramatycznych sytuacji i zdarzeń, budzących lęk i niepokój opinii publicznej. Człowiek współczesny wydaje się pewny siebie, a jednak, zwłaszcza w momentach krytycznych, musi uznać własną niemoc: uświadamia sobie wówczas, że nie potrafi skutecznie działać i w związku z tym żyje w niepewności i lęku. Sposobem na to, by stawiać czoło nie tylko doraźnym trudnym sytuacjom, lecz także, dzień po dniu, trudom oraz problemom osobistym i społecznym, jest pełna wiary modlitwa. Kto się modli, nie traci ducha nawet w obliczu największych trudności, ponieważ czuje, że Bóg jest przy nim, i w Jego ojcowskich ramionach znajduje schronienie, pogodę i pokój ducha. Poza tym, otwierając się ufnie na Boga, bardziej wielkodusznie otwieramy się na bliźniego, stajemy się zdolni budować historię zgodnie z Bożym planem.

Drodzy bracia i siostry, potrzeba, by «wychowanie do modlitwy stało się (...) kluczowym elementem wszelkich programów duszpasterskich» (tamże, n. 34). Bardzo ważne jest, aby każdego dnia modlić się indywidualnie i w rodzinie. Niech modlitwa, wspólna modlitwa będzie codziennym oddechem rodzin, parafii i każdej wspólnoty.

3. po francusku:

Z radością pozdrawiam pielgrzymów francuskojęzycznych. Bądźcie zjednoczeni jak bracia, wzajemnie za siebie odpowiedzialni, by wypraszać u Ojca to, co dobre dla całej ludzkości, przede wszystkim sprawiedliwość i pokój, których ludzie tak bardzo potrzebują. Z całego serca was błogosławię.

po angielsku:

Z radością pozdrawiam anglojęzycznych pielgrzymów i turystów biorących udział w dzisiejszym spotkaniu na modlitwie «Anioł Pański». Dla was i dla waszych rodzin wypraszam z całego serca łaskę i pokój Pana naszego Jezusa Chrystusa.

po niemiecku:

Serdeczne pozdrowienia kieruję do pielgrzymów i gości niemieckojęzycznych, którzy dziś uczestniczą w spotkaniu na modlitwie «Anioł Pański». Niech dobry Bóg za wstawiennictwem Maryi, Matki Chrystusa i Wspomożycielki chrześcijan, darzy was na waszych drogach obfitymi łaskami. Niech Pan błogosławi wam wszystkim!

po hiszpańsku:

Pozdrawiam pielgrzymów hiszpańskojęzycznych. Niech wszechmogący Bóg, przez matczyne wstawiennictwo Maryi Dziewicy, Królowej Pokoju, uczyni was narzędziami swojej miłości i swojego pokoju.

po portugalsku:

Kieruję teraz serdeczne pozdrowienia do pielgrzymów portugalskojęzycznych, zjednoczonych z nami w tej modlitwie do Maryi Dziewicy. Niech miłosierdzie Pana rozbudza w was pragnienie działania na rzecz pokoju i zgody w waszych domach i wspólnotach. Z Apostolskim Błogosławieństwem.

po polsku:

Witam pielgrzymów z Polski: grupę z Sosnowca z księdzem biskupem Skuchą, grupy z Warszawy, Krakowa i Poznania, «Franciszkańskie Dzwoneczki» z Sanoka oraz wszystkich pielgrzymów indywidualnych. Wszystkim, a zwłaszcza wychowawcom, młodzieży i dzieciom życzę Bożego światła w rozpoczynającym się roku szkolnym.

po włosku:

Pozdrawiam też pielgrzymów włoskojęzycznych, a szczególnie wiernych z parafii pw. św. Marii i św. Zenona w Zugliano, Świętych Quirico i Giulitty w Salcedo, Najświętszego Serca Jezusa w Belvedere di Tezze sul Brenta i św. Pawła z Werony.

Pozdrawiam też krewnych i przyjaciół Sióstr Apostołek z Castel Gandolfo, współpracowników «Radio Luce» z San Zenone degli Ezzelini, «Pieszych pielgrzymów w obronie życia» z Trydentu, grupę dawców krwi i narządów z San Bonifacio oraz pracowników Banca Centropadana Credito Cooperativo z Guardamiglio.

Na koniec pozdrawiam uczestników spotkania artystów, zorganizowanego przez Ruch Focolari.

4. Niech Maryja pomoże nam zrozumieć wielką wartość modlitwy, tego wewnętrznego zjednoczenia duszy z Bogiem. Dzisiaj wspominamy tajemnicę Jej narodzin, która od zawsze budziła głęboką pobożność w chrześcijańskim ludzie. Prośmy Najświętszą Dziewicę, aby otworzyła nasze serca na głębszą ufność w Panu, który w Niej, posłusznej i pokornej Służebnicy, dokonał wielkich dzieł!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa modlitwa wstawiennicza zgoda wychowanie do modlitwy szkoła modlitwy sztuka modlitwy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W