Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

ZMARTWYCHWSTAŁ

24 IV 2000 — Rozważanie przed modlitwą «Regina caeli» w Poniedziałek Wielkanocny1. Paschalna radość przepełnia jeszcze nasze serca, gdy obchodzimy poniedziałek w oktawie Wielkanocy, zwany «Poniedziałkiem Anioła». Po okresie wielkopostnym, który Kościół przeżywał szczególnie głęboko ze względu na Rok Jubileuszowy, i po dojmujących wzruszeniach Wielkiego Tygodnia, także dzisiaj pogrążamy się w rozmyślaniu przed pustym grobem, urzeczeni blaskiem tajemnicy zmartwychwstania Pańskiego.

Życie zwyciężyło śmierć. Potrzeba wiary, aby otworzyć się na tę nową, wspaniałą perspektywę. Pozwólmy, aby przeniknęły nas myśli i uczucia wyrażone w przejmujących słowach Sekwencji Paschalnej: «Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy». Ta prawda ukształtowała życie apostołów, którzy po zmartwychwstaniu odczuli, że ich serca znów pałają pragnieniem naśladowania Mistrza, a otrzymawszy Ducha Świętego, zaczęli niezwłocznie opowiadać wszystkim o tym, co osobiście widzieli i przeżyli.

2. Drodzy bracia i siostry, raz jeszcze usłyszeliśmy pokrzepiające orędzie zmartwychwstania: «Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!» Jeżeli Chrystus zmartwychwstał, możemy patrzeć nowymi oczyma i sercem na wszelkie wydarzenia naszego życia. Takie jest paschalne orędzie, z którym chciałbym dotrzeć do ludzi na całym świecie.

Takie są też moje wielkanocne życzenia, które z całego serca składam raz jeszcze wam wszystkim w dniu dzisiejszym, gdy liturgia przypomina nam słowa anioła skierowane do trzech niewiast płaczących przy pustym grobie. Jak czytamy w Ewangelii, udały się one wczesnym rankiem do grobu i tam otrzymały od «młodzieńca (...) ubranego w białą szatę» wiadomość, która zmieniła bieg dziejów: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu» (por. Mk 16, 5-6).

3. Zmartwychwstał. Oto istota naszej wiary. Milczącym świadkiem wszystkich tych wydarzeń była Maryja. Prośmy Ją, aby także nam pomogła w pełni przyjąć to paschalne orędzie.

«Regina caeli, laetare, alleluia — «Wesel się, Królowo Niebios, alleluja». Słowami tej modlitwy, która zastępuje «Anioł Pański», będziemy się do Niej zwracać przez cały okres wielkanocny. Radość Maryi ogarnia to wszystko, czym raduje się Kościół: wszelkie dobra łaski i natury. Wzywajmy Ją zatem z wiarą i oddaniem: Regina caeli, laetare, alleluia!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć zmartwychwstanie życie Duch Święty nadzieja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W