Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Jana Pawła II na Ukrainę 23-27 czerwca 2001 r.
Jan Paweł II

LUD UKRAIŃSKI OTACZA MARYJĘ GŁĘBOKĄ CZCIĄ

24 czerwca 2001 — Kijów. Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»Zanim dobiegnie końca ta uroczysta Liturgia Eucharystyczna, zwracamy się słowami modlitwy «Anioł Pański» do Najświętszej Maryi Panny, którą lud ukraiński otacza głęboką czcią.

Maryja, pierwsza i doskonała uczennica swego Syna, jest figurą i wzorem Kościoła, który przyjmuje z wiarą słowo Pana. To Ona otaczała swą opieką życie wspólnoty chrześcijańskiej na Ukrainie począwszy od chrztu Rusi Kijowskiej w 988 r.

Wielki strumień wiary spłynął na Ukrainę i sprawił, że stała się ona ziemią chrześcijańską i jednocześnie ziemią maryjną. Świadczą o tym liczne sanktuaria, w których wyraża się cała miłość wiernych do Matki niebieskiej. Myślę tu szczególnie o sanktuariach obrządku łacińskiego w Berdyczowie i Letyczowie. Wierni obrządku bizantyjskiego są szczególnie przywiązani do sanktuariów w Zarwanicy i Hoszowie. Myślami i sercem podążam do tych miejsc kultu, z miłością klękam u stóp Maryi Dziewicy i proszę Ją o macierzyńską opiekę nad wszystkimi.

Niebiańskiemu wstawiennictwu Maryi powierzam tę moją wizytę pasterską i tych wszystkich, których będę miał okazję spotkać w tych dniach. W sposób szczególny proszę Ją, Matkę Kościoła, aby wszyscy chrześcijanie przyspieszyli kroku na drodze do pełnej jedności. Oby na Ukrainie i wszędzie na świecie wierzący w Chrystusa mogli jak najszybciej urzeczywistnić gorące wezwanie Pana «Ut omnes unum sint!» (J 17, 21). Niech stanie się to za sprawą Mariam, Matki wszystkich wierzących, Matki jedności!

Następnie Ojciec Święty przemawiał po polsku i w innych językach. Do Polaków powiedział:

Na zakończenie tej uroczystej liturgii pragnę pozdrowić mieszkańców Kijowa i pielgrzymów mówiących po polsku. Cieszę się, że przybyliście tu, aby wraz z Papieżem i z Kościołem w Kijowie dziękować Bogu za ponad tysiąc lat chrześcijaństwa na Ukrainie. Pozdrawiam was serdecznie słowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Opiece Bożej (por. Mt 11, 11) polecam wszystkich mieszkańców tego miasta i całej Ukrainy, aby skarb wiary, który przechowali przez wieki — często za cenę wyrzeczeń i ofiar, aż do przelania krwi — przekazali nienaruszony i wzbogacony pokoleniom nowego tysiąclecia.

Najświętszej Maryi Pannie, Matce Kościoła, zawierzam duszpasterzy, rodziny, młodzież i dzieci, ludzi samotnych i potrzebujących. Niech Jej miłość otacza wszystkich i pozwoli czerpać obficie ze źródeł łaski Bożej.

Niech Bóg wam błogosławi!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja sanktuarium pielgrzymka Ukraina Matka Boska Kijów Berdyczów Letyczów Zarwanica Hoszów

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W