Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

TRZEBA IŚĆ DALEJ Z CHRYSTUSEM

27 VIII — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański» w Castel Gandolfo1. Nie przebrzmiało jeszcze w opinii publicznej echo Światowego Dnia Młodzieży. Przez kilka dni Rzym był sercem świata młodych, którzy wzbudzali ogromną sympatię. Byli pełni radości, pogodni i uśmiechnięci, chętnie wszystkich pozdrawiali, szanowali miasto i przyrodę, byli zakochani w Jezusie Chrystusie i Jego orędziu. Oto lud wkraczający z nową energią w trzecie tysiąclecie.

Niektórzy z tych młodych pozostali jeszcze w Rzymie, a ich przedstawiciele są obecni również dzisiaj. Są to młodzi Gen z Ruchu Focolari, widzę ich tu bardzo wielu i pozdrawiam jak najserdeczniej, wdzięczny za odwiedziny.

Dziękujemy Bogu za dobro, które Jubileusz Młodych zasiał w Kościele i świecie. Na wszystkich wywarł głębokie wrażenie fakt, że przybyło ich tak wielu. Jednakże Światowy Dzień Młodzieży jest tylko etapem drogi, którą trzeba dalej iść. Po powrocie do swojego kraju każdy młody człowiek wezwany jest, by jeszcze głębiej związać się z Ewangelią i żyć zgodnie z nią. To miałem na myśli podczas niezapomnianego czuwania w Tor Vergata, gdy mówiłem o «laboratorium wiary», o wspaniałym laboratorium duchowym, w którym w dialogu z Bogiem każdy może pogłębiać świadomość własnej wiary i stawać się przekonującym świadkiem Chrystusa.

2. Jako swego rodzaju przedłużenie Jubileuszu Młodzieży rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 3 września, Jubileusz Nauczycieli Akademickich.

Jego temat brzmi: «Uniwersytet nowego humanizmu». Na progu trzeciego tysiąclecia Kościół ponownie przedstawia światu kultury, a zwłaszcza środowisku uniwersyteckiemu, Chrystusowe orędzie jako podstawę koncepcji człowieka i świata, w której odzwierciedla się w pełni zamysł Boży. W jego świetle można formować nowe pokolenia, przygotowując je do stawienia czoła wielkim wyzwaniom historii, by budować społeczeństwa solidarne i otaczające troską osoby, szczególnie najsłabsze.

Dlatego też trzeba popierać dynamiczny i pełen szacunku dialog między wiarą i kulturami, by mogły się one odnawiać dzięki spotkaniu ze starożytną i zawsze aktualną Dobrą Nowiną.

3. Owoce Światowego Dnia Młodzieży i obchody najbliższego Jubileuszu Uniwersytetów powierzam Maryi, Matce Kościoła i Dziewicy, która wypowiedziała swoje całkowite i wielkoduszne «tak» w odpowiedzi na Boże wezwanie. Niech wspomaga Ona młodych w podtrzymywaniu płomienia Bożej miłości. Niech uprosi dla wszystkich żywe pragnienie świętości, by byli zaczynem ewangelicznym pośród ludzi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież świecki Rzym świeccy focolari Światowy Dzień Młodzieży laboratorium wiary
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W