Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

Bądźmy wrażliwi na cierpienia dzieci

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 marca 20041. W tegorocznym Orędziu na Wielki Post wezwałem wspólnoty chrześcijańskie, aby zwróciły szczególną uwagę na dzieci. Wiele z nich pada ofiarą poważnych chorób, w tym gruźlicy i AIDS, nie może się uczyć i cierpi głód. Niedożywienie czy niewłaściwe odżywianie oraz złe warunki sanitarne powodują, że każdego dnia umiera wiele dzieci, które nie mają nawet minimum środków niezbędnych do przeżycia.

2. W niektórych regionach świata, zwłaszcza w krajach najuboższych, dzieci padają ofiarą okrutnej formy przemocy: są werbowane do walki w tzw. «wojnach zapomnianych». Straszna krzywda, której doznają, ma dwa aspekty: są bowiem ofiarami, a zarazem narzędziami wojny, rozpętanej przez nienawiść dorosłych. Są pozbawione wszystkiego, a przyszłość jawi się im niczym nieuchronny koszmar.

3. Ci nasi najmniejsi bracia, którzy cierpią z powodu głodu, wojny i chorób, kierują do świata dorosłych przejmujący apel. Niech ten ich bezgłośny krzyk bólu zostanie usłyszany! Jezus przypomina nam: «Kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje» (Mt 18, 5).

Wielki Post pobudza chrześcijan, aby te ewangeliczne słowa przyjmowali z większą wielkodusznością i przekładali je na odważne czyny na rzecz zagrożonych i opuszczonych dzieci.

Niech Matka Boża pomaga dzieciom znajdującym się w potrzebie i sprawi, by wysiłki tych, którzy z miłością starają się ulżyć ich cierpieniom, były owocne.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty powiedział:

Przed 10 laty, 7 kwietnia 1994 r., w Ruandzie wybuchły zacięte walki między Hutu i Tutsi, których następstwem była barbarzyńska rzeź setek tysięcy osób.

Prośmy Pana, aby tak wielka tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła.

Wam, drogie ludy, wam, przywódcy religijni i społeczni, wam wszystkim, którzy we wspólnocie międzynarodowej wielkodusznie dokładacie starań, aby zaprowadzić pokój w umiłowanym regionie wielkich jezior, mówię: nie zniechęcajcie się! Budujcie cywilizację miłości, pomni na słowa Zbawiciela: «Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi» (Mt 5, 9).

Młodzież z Rzymu i regionu Lacjum zapraszam na spotkanie w najbliższy czwartek, 1 kwietnia, o godz. 17 na placu św. Piotra. Poprzez wspólną modlitwę będziemy się z radością przygotowywać do Niedzieli Palmowej, Światowego Dnia Młodzieży.

Wszystkim życzę spokojnej niedzieli.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wrażliwość dziecko nienawiść dzieci cierpienie wojna Ruanda werbunek ofiary wojny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W