Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

PATRONOWIE RZYMU

Anioł Pański, 29 czerwca 19981. Obchodzimy dziś uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła: jest to święto całego Kościoła, a zwłaszcza wielkie święto w Rzymie, który czci ich jako swoich patronów. Z woli Opatrzności zarówno posługa pasterska Piotra, jak i działalność misyjna Pawła zostały uwieńczone męczeństwem właśnie tutaj, w Rzymie. Fakt, że to miasto zostało naznaczone krwią dwóch wielkich apostołów, stanowi fundament, zarazem duchowy i historyczny, szczególnej roli wspólnoty rzymskiej i jej biskupa w Kościele powszechnym.

Podczas gdy Jerozolima przypomina z jednej strony początki chrześcijaństwa, a z drugiej wskazuje na miasto niebiańskie i stąd pozostaje trwałym symbolem źródeł wiary oraz ostatecznego, pozaziemskiego celu, na Rzymie spoczywa centralne zadanie w dziejowej misji Kościoła: ma on mianowicie zabezpieczać i umacniać jedność doktrynalną i pastoralną oraz wspomagać ewangelizację aż po najdalsze krańce ziemi.

Niech Wielki Jubileusz Roku 2000 umocni w całym Kościele gorliwość misyjną oraz dążenie do pełnej jedności chrześcijan różnych wyznań.

2. W tym kontekście pragnę pozdrowić serdecznie Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola Jego Świątobliwość Bartłomieja I i podziękować mu za przysłanie do Rzymu na dzisiejszą uroczystość swoich znakomitych przedstawicieli. Obecność w tym dniu delegacji Kościoła prawosławnego sprawia nam wielką radość i ma doniosłe znaczenie; cieszę się też, że będę mógł odwzajemnić ten gest, zgodnie z dobrą tradycją, z okazji tegorocznego święta św. Andrzeja, brata Szymona Piotra i patrona Konstantynopola.

Raz jeszcze pozdrawiam też drogich arcybiskupów metropolitów, którym dzisiaj w Bazylice Watykańskiej nałożyłem paliusze na znak komunii ze Stolicą Piotrową.

3. Na koniec pragnę złożyć diecezji Rzymu serdeczne i ojcowskie życzenia pokoju i dobra! Drodzy rzymianie i wy wszyscy, którzy mieszkacie w mieście Piotra i Pawła, błogosławię wam w imię świętych patronów i wzywam was: zachowujcie zawsze żywą pamięć o chrześcijańskich korzeniach waszego miasta oraz świadomość duchowej misji, jaka została mu powierzona. Misje miejskie, które są w pełnym toku, domagają się udziału wszystkich wierzących, aby Rzym roku 2000 był wierny wartościom Ewangelii i umiał je wyrażać w konkretnym działaniu. Tylko w ten sposób będzie można wspólnie podjąć problemy i trudności, jakie codziennie stawia przed nami życie wielkiego miasta.

Powierzmy te zamierzenia Najświętszej Maryi Pannie, którą czcimy jako Królową Apostołów i Zbawienie Ludu Rzymskiego. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Rzym Jerozolima anioł pański fundament Kościół powszechny Piotr Paweł

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W