Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Oczekiwanie z nadzieją

30 XI 2003 r. — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»1. Dziś rozpoczyna się okres Adwentu, czas odnowy duchowej — przygotowania do Bożego Narodzenia. W liturgii słyszymy głosy proroków, którzy zapowiadają Mesjasza, wzywając do nawrócenia serca i do modlitwy. Ostatni spośród nich i ze wszystkich największy, Jan Chrzciciel nawołuje: «Przygotujcie drogę Panu!» (Łk 3, 4), albowiem On «nawiedzi swój lud w pokoju».

2. Przychodzi Chrystus, Książę Pokoju! Przygotować się na Jego narodziny oznacza obudzić w sobie i w całym świecie nadzieję na pokój. Przede wszystkim pokój w sercach, który buduje się zapominając urazy i uwalniając się od mściwości i wszelkiego rodzaju egoizmu.

Świat tego pokoju bardzo potrzebuje! Z głębokim bólem myślę w szczególności o niedawnych aktach przemocy na Bliskim Wschodzie i na kontynencie afrykańskim, jak również o tych, które na co dzień odnotowują dzienniki w tak wielu innych częściach ziemi. Ponawiam mój apel do przywódców wielkich religii: połączmy siły, wzywając do niestosowania przemocy, do przebaczenia i pojednania! «Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię» (Mt 5, 5).

3. W tym czasie oczekiwania i nadziei, jakim jest Adwent, wspólnota Kościoła w sposób szczególny utożsamia się z Przenajświętszą Maryją Panną. Niech Ona, Dziewica oczekująca, pomoże nam otworzyć serca Temu, który przychodząc do nas, przynosi nieoceniony dar pokoju dla całej ludzkości.

Światowy Dzień Walki z AIDS

Jutro obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z AIDS, który niestety nadal się szerzy, zwłaszcza w krajach najuboższych. Modlę się za ofiary tej plagi i jednocześnie pragnę dodać odwagi osobom, które w Kościele pełnią względem tych naszych braci i sióstr nieocenioną posługę, zajmując się nimi, otaczając ich troską i darząc duchowym wsparciem.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój AIDS Adwent prorok Jan Chrzciciel odnowa duchowa Książę Pokoju

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W