Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Tajemnicze łzy Matki

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 31 sierpnia 2003

1. W poprzednie niedziele swe rozważania poświęciłem Europie i jej chrześcijańskim korzeniom, nawiązując do tekstu posynodalnej Adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa. Dokument ten kończy się «zawierzeniem Maryi» wszystkich mężczyzn i kobiet tego kontynentu. Zawierzenie to pragnę dziś ponowić, aby za sprawą Najświętszej Dziewicy Europa stała się «symfonią narodów», wspólnie budujących cywilizację miłości i pokoju!

2. Niezliczone sanktuaria maryjne rozrzucone są we wszystkich krajach europejskich. Dziś moja myśl kieruje się w szczególności ku sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach, gdzie obchodzona jest 50. rocznica pojawienia się łez na obliczu Maryi.

Bardzo serdecznie pozdrawiam arcybiskupa oraz wspólnotę z Syrakuz, która właśnie jutro, 1 września, uroczyście zakończy nadzwyczajny Rok Maryjny, ogłoszony na pamiątkę tego zadziwiającego wydarzenia. Pozdrawiam licznych wiernych, przybyłych z Sycylii oraz z wielu innych stron Włoch i świata, by oddać cześć «Płaczącej Madonnie». Pozdrawiam grupę pielgrzymów z Syrakuz, którzy przywieźli tu złotą koronę, aby została poświęcona, a potem nałożona na głowę Dziewicy Maryi.

Zatrzymuję się w nabożnej kontemplacji przed cennym relikwiarzem Łez Madonny, który nawiedził wiele sycylijskich wspólnot kościelnych, wywołując wszędzie wzruszenie i duchowy entuzjazm. Jakże tajemnicze są te łzy! Mówią o cierpieniu i czułości, o pocieszeniu i Bożym miłosierdziu. Są znakiem matczynej obecności i wezwaniem do nawrócenia się do Boga, do porzucenia drogi zła, aby wiernie iść za Jezusem Chrystusem.

3. Tobie, słodka Maryjo Płacząca, przedstawiamy Kościół i cały świat. Spójrz na tych, którzy najbardziej potrzebują przebaczenia i pojednania; przywróć zgodę w rodzinach i pokój między narodami.

Otrzyj łzy, które z powodu nienawiści i przemocy płyną z ludzkich oczu w wielu regionach kuli ziemskiej, szczególnie na Bliskim Wschodzie i na kontynencie afrykańskim.

Twój płacz, o Matko, niech będzie rękojmią nawrócenia i pokoju dla wszystkich Twoich dzieci!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa Maryja Syrakuzy Unia Europejska cywilizacja miłości zgoda integracja europejska Matka Boża Płacząca symfonia narodów sanktuaria maryjne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W