reklama

W domu Piotra

Krótkie przemówienie Papieża podczas agapy (Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, 24.01.2002)


Jan Paweł II

W DOMU PIOTRA

Przemówienie Ojca Świętego podczas braterskiej agapy w Watykanie

Nazajutrz po Dniu Modlitwy o Pokój, 25 stycznia 2002 r. uczestnicy asyskiego spotkania przybyli na zaproszenie Jana Pawła II do Watykanu, gdzie w Sali Książęcej spożyli wspólnie obiad. Na początku braterskiej agapy Papież przywitał gości, dziękując im za gotowość do pracy na rzecz pokoju i za głoszenie z odwagą przed światem, że przemoc i religia nigdy nie mogą iść ze sobą w parze.

Szanowni Goście, drodzy Przyjaciele!

To, co wydarzyło się wczoraj w Asyżu, długo jeszcze będzie żyło w naszych sercach i wzbudzi — jak ufamy — głęboki odzew we wszystkich narodach ziemi. Chciałbym podziękować każdemu z was za wielkoduszną odpowiedź na moje zaproszenie. Zdaję sobie sprawę, że przybycie tutaj wymagało dużego wysiłku. Dziękuję wam przede wszystkim za gotowość do pracy na rzecz pokoju, za waszą odwagę głoszenia przed światem, że przemoc i religia nigdy nie mogą iść ze sobą w parze.

Ze wzgórz Umbrii przybyliśmy na wzgórza Rzymu i teraz witam was gorąco w moim domu. Drzwi tego domu są otwarte dla wszystkich ludzi, a wy przychodzicie do tego stołu nie jako obcy, ale jako przyjaciele. Wczoraj zgromadziliśmy się przy św. Franciszku. Tutaj spotykamy się przy Rybaku Piotrze. Asyż i Rzym, Franciszek i Piotr — jakże odmienne są oba miejsca i obie postaci. Zarazem jednak obaj święci ponieśli w świat orędzie pokoju wyśpiewane przez aniołów w Betlejem: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania!

Mimo dzielących nas różnic siedzimy przy tym stole zjednoczeni gorącym pragnieniem służenia sprawie pokoju. Tego właśnie działania, zrodzonego ze szczerych uczuć religijnych, z pewnością wymaga od nas Bóg. Tego samego oczekuje świat od kapłanów i osób zakonnych. Owo zaangażowanie jest nadzieją, którą musimy ofiarować ludziom w tym szczególnym okresie dziejów. Niech Bóg sprawi, byśmy byli pokornymi i skutecznymi narzędziami Jego pokoju.

Niech Bóg błogosławi nas samych oraz ten pokarm, który otrzymaliśmy z opatrznościowej obfitości ziemi, będącej Bożym dziełem. Amen.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama