reklama

Ślady Boga na pustyni

Krótkie przemówienie na pustyni w pobliżu Jerycha 22.03.2000 (Pielgrzymka do Ziemi Świętej)


Jan Paweł II

ŚLADY BOGA NA PUSTYNI

Wizyta w dolinie Jordanu. 22 marca — Al-Maghtas

W środę rano, 22 marca, przed przybyciem do Betlejem Ojciec Święty zatrzymał się na krótko w Al-Maghtas w pobliżu Jerycha, w dolinie Jordanu, gdzie według jednej z tradycji Jezus został ochrzczony przez Jana. Wypowiedział przy tej okazji następujące słowa:

Ekscelencjo, drodzy Przyjaciele!

Jestem wdzięczny za tę możliwość nawiedzenia miejsca tak głęboko zakorzenionego w historii. Od wielu tysięcy lat na tym obszarze wokół Jerycha człowiek ma swoje siedziby. Niedaleko stąd znajdują się resztki najstarszego miasta, jakie kiedykolwiek odkryto. Ale jego pamięć okazuje się jeszcze bogatsza, gdy sięgamy do Pisma Świętego, gdzie Jerycho ukazane jest jako miejsce, na którym odcisnęły się ślady nie tylko człowieka, ale i samego Boga.

W duszy widzę Jezusa, jak niedaleko stąd schodzi nad wody Jordanu, aby przyjąć chrzest z rąk Jana Chrzciciela (por. Mt 3, 13). Widzę Go przechodzącego tędy w drodze do Świętego Miasta, gdzie ma umrzeć i zmartwychwstać; widzę Go, jak przechodząc otwiera oczy niewidomego (por. Łk 18, 35-43).

Dzisiaj Jerycho stało się kwitnącą oazą pośrodku pustyni. Niech to miasto o tak bogatej pamięci będzie także bogate w obietnice. Niech jego rozwój zwiastuje nadzieję na bardziej pokojową przyszłość, której od tak dawna pragną mieszkańcy tego miejsca i wszystkie narody tego kraju.

Niech Bóg was wszystkich błogosławi!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao