Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao
Teologia na uniwersytecie

Jan Paweł II

Teologia na uniwersytecie

13 I 2005 — Przemówienie Ojca Świętego do delegacji Uniwersytetu Śląskiego z KatowicW czwartek 13 stycznia Ojciec Święty przyjął na audiencji w bibliotece prywatnej delegację Uniwersytetu Śląskiego. Na początku spotkania głos zabrali metropolita katowicki abp Damian Zimoń i rektor uczelni prof. dr hab. Janusz Janeczek, a następnie przemówienie wygłosił Jan Paweł II. Podkreślił w nim m.in., że «fides et ratio» — wiara i rozum — spotykają się w poszukiwaniu mądrości.

Serdecznie witam Państwa!

Dziękuję księdzu arcybiskupowi i panu rektorowi za wypowiedziane tu słowa. Cieszę się, że mogę gościć tak znamienitych przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego wraz z ordynariuszem katowickim i prezydentem miasta.

W klasycznym rozumieniu uniwersytet nie mógł istnieć bez wydziału teologicznego — był jakby niepełny. Dziś to się zmieniło. Okazuje się jednak, że obecność nauk teologicznych pośród innych dziedzin zgłębianych na uniwersytecie stwarza możliwości cennej wymiany myśli. Fides et ratio spotykają się w poszukiwaniu mądrości. Posługują się innymi narzędziami i metodami, ale ubogacają się wzajemnie na drodze odkrywania wielorakich wymiarów prawdy.

Życzę, aby Uniwersytet Śląski w Katowicach mógł cieszyć się obfitymi owocami tej współpracy, która rozpoczęła się przed czterema laty. Proszę pana rektora i was, szanowni państwo, o przekazanie mojego pozdrowienia i błogosławieństwa wszystkim profesorom i studentom waszej uczelni. Szczęść Boże!

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara teologia rozum mądrość Katowice Uniwersytet Śląski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W