Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Sakrament Eucharystii

24 III 2005 — Msza św. Wieczerzy PańskiejDrodzy Bracia i Siostry!

Myślą i sercem jestem przy was, zgromadzonych u grobu apostoła Piotra na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, stanowiącej pierwszy akt paschalnego Triduum — najważniejszego momentu roku liturgicznego. Bardzo serdecznie pozdrawiam was, a w sposób szczególny kard. Alfonsa Lopeza Trujilla, który przewodniczy tej uroczystej Liturgii, i któremu dziękuję. Z szacunkiem zwracam się również do korpusu dyplomatycznego.

W ten wieczór Wielkiego Czwartku Chrystus zaprasza nas, abyśmy w duchu powrócili z Nim do Wieczernika, bo pragnie wprowadzić nas w głębię tajemnicy swej Paschy. W przeddzień swej śmierci uczynił dwa znaki, które każdego roku są ponawiane w liturgii.

Najpierw umył stopy apostołom, pragnąc dać im przykład miłości, która staje się pokorną i konkretną służbą. Następnie konsekrował chleb i wino jako sakrament swojego Ciała i Krwi, które złożył w ofierze za nasze zbawienie. Właśnie sakramentowi Eucharystii poświęciłem obecny rok; ta Liturgia jest jego bardzo znamiennym momentem.

Niech Maryja pomaga nam z wiarą przeżywać tę największą i nieocenioną Tajemnicę miłości Bożej. Obecny duchem, modlę się z wami i z serca wszystkim wam błogosławię.

Watykan, 24 marca 2005 r.

Jan Paweł IIopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokora Najświętszy Sakrament wieczernik Wielki Czwartek triduum umywanie nóg Msza św. Wieczerzy Pańskiej Ciało i Krew Pańska umywanie stóp
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W