reklama

Krzyżu Chrystusa, bądź pozdrowiony

Rozważanie na zakończenie Drogi Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek

W Wielki Piątek — po zakończeniu w Bazylice św. Piotra nabożeństwa Męki Pańskiej — Jan Paweł II późnym wieczorem przewodniczył w rzymskim Koloseum Drodze Krzyżowej, która była transmitowana przez 41 kanałów telewizyjnych na cały świat. Przez dwanaście stacji krzyż nieśli kard. Camillo Ruini oraz przedstawiciele różnych narodów, podczas gdy Ojciec Święty modlił się na tarasie na zboczu Palatynu. Następnie on sam wziął krzyż i prowadził Drogę Krzyżową przez dwie ostatnie stacje. Rozważania Męki Pańskiej zostały zaczerpnięte z pism kard. Johna Henry'ego Newmana. W improwizowanych słowach, skierowanych do wiernych na zakończenie nabożeństwa, Papież mówił o konieczności głoszenia i wielbienia Krzyża Chrystusa także w trzecim tysiącleciu.

Ecce lignum crucis, in quo salus mundi pependit! Venite adoremus!

Dzisiaj, po raz pierwszy w trzecim tysiącleciu, słowa tego wyznania rozbrzmiały w Bazylice św. Piotra. Tego samego dnia, w Wielki Piątek, ta wstrząsająca prawda została obwieszczona na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata: Ecce lignum crucis!

Kościół Chrystusowy wyznaje tę prawdę Boską i ludzką: Crux, ave Crux! Adoramus te, Christe, et benedicimus tibi, quia per sanctam crucem tuam redemisti mundum.

Kościół wyznawał tę prawdę przez dwa tysiące lat, dwa minione millennia. Dzisiaj po raz pierwszy wyznajemy to na całym świecie i tutaj w Rzymie, podczas tej Drogi Krzyżowej wokół Koloseum, pragnąc przekazać, przenieść tę Boską i ludzką prawdę w trzecie tysiąclecie. Pragniemy wyznawać, że Syn Boży przez swój Krzyż — przyjmując to poniżenie, karę przeznaczoną dla niewolników — otworzył ludzkości drogę do chwały. Dlatego dzisiaj adorujemy Go zginając kolana.

Adoramus te, Christe, et benedicimus tibi, quia per sanctam crucem tuam redemisti mundum.

Niech ta prawda, wyznana dzisiaj w Bazylice św. Piotra i tutaj, przy rzymskim Koloseum, będzie dla nas światłem i mocą tego czasu, który rozpoczęliśmy przed kilkoma miesiącami.

Ave Crux! Ave Crux rzymskiego Koloseum!

Ave na progu trzeciego tysiąclecia!

Ave przez wszystkie lata i wieki nowej epoki, która otwiera się przed nami!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama