Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż Benedykta XVI do Australii. XXIII Światowy Dzień Młodzieży w Sydney, 12-21 lipca 2008 r.
Przemówienie kard. Stanisława Ryłki

20.07.2008, SydneyOjcze Święty!

XXIII Światowy Dzień Młodzieży dobiega końca. Przed Waszą Świątobliwością stoją młodzi pielgrzymi, którzy przybyli tu ze wszystkich stron świata, by wziąć w nim udział. Są oni urzekającym obrazem młodego, pełnego nadziei, radości z wiary i odwagi misyjnej Kościoła. Musieli przezwyciężyć niemało przeszkód, a także trudy długiej podróży, by tutaj, w Sydney, zgromadzeni wokół Następcy Piotra, przeżyć na nowo tajemnicę Pięćdziesiątnicy. Sydney, ta wielka, nowoczesna metropolia, zamieniło się w ogromny wieczernik pod gołym niebem, miejsce nowej Pięćdziesiątnicy. Jego ulice i place wypełniły się młodymi katolikami najróżniejszych narodowości i ras, którzy w wielu językach i na różne sposoby głosili Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela ludzkości. Dawali świadectwo, że warto jest być uczniami Chrystusa, że jest pięknie być chrześcijanami! W tych dniach byliśmy świadkami nowego wylania Ducha Świętego. Poczuliśmy w sobie Jego tchnienie i moc. Dla każdego z nas był to czas niezapomniany, odmierzany rytmem wielkiej modlitwy: «Przyjdź, Duchu Święty!»

Po zesłaniu Ducha Świętego apostołowie wyszli z jerozolimskiego Wieczernika inni, przemienieni. Zrodził się Kościół misyjny! Rozpoczęła się owa przemożna «rewolucja Ducha», która jest jedyną siłą zdolną naprawdę odmienić serce człowieka, a zatem dzieje i oblicze ziemi! Jesteśmy przekonani, że również młodzież uczestnicząca w XXIII Światowym Dniu Młodzieży wróci do domu inna, co potwierdzi prawdę słów Chrystusa: «Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami» (Dz 1, 8). Jakże inny jest australijski Kościół, który tak wspaniałomyślnie otworzył swe podwoje temu nadzwyczajnemu wydarzeniu! Dzięki świadectwu wiary swoich licznych młodych synów i córek — na których wie, że może liczyć — może on patrzeć z większą ufnością w przyszłość. Inna jest także Australia, ta ziemia nadzwyczajnego piękna, dzisiaj na pewno bogatsza o ową «wielką nadzieję», jaką przyniósł nam Jezus Chrystus, który za nas umarł i zmartwychwstał.

Ojcze Święty, w chwili gdy kończy się ten XXIII Światowy Dzień Młodzieży, w imieniu wszystkich chciałbym przekazać Waszej Świątobliwości wyrazy głębokiej synowskiej wdzięczności. Dziękujemy za to, że także Wasza Świątobliwość podjął tę długą i męczącą podróż, by być tu razem z nami. Ojcowska obecność Waszej Świątobliwości jest dla nas źródłem wielkiej otuchy, gdyż jest wymownym znakiem miłości, jaką Kościół darzy młode pokolenia. W osobie Waszej Świątobliwości widać Kościół przyjazny młodzieży: Kościół, który słucha młodych ludzi, który ich szuka, towarzyszy im i ich naucza. Dzięki zwłaszcza za słowa, które Wasza Świątobliwość skierował do tych młodych ludzi. Słowa, które dotarły do głębi ich serc i które, niczym niezawodny kompas, wskazują im drogę.

Ojcze Święty, nadszedł kulminacyjny moment tego XXIII Światowego Dnia Młodzieży — moment misyjnego rozesłania, które w roku poświęconym św. Pawłowi, Apostołowi Narodów, nabiera szczególnej wymowy. Mając w pamięci jego przemożny zapał misyjny — «Biada mi (...), gdybym nie głosił Ewangelii!» (1 Kor 9, 16) — ci młodzi ludzie pragną powrócić z Sydney do swoich krajów i środowisk, w których żyją, jako młodzi misjonarze Chrystusa i Jego Ewangelii. Dobrze wiedzą, że — jak uczy nas Ojciec Święty — «nie ma nic piękniejszego, niż zostać zaskoczonym przez Ewangelię, przez Chrystusa. Nie ma nic piękniejszego, niż poznać Go i dzielić się z innymi przyjaźnią z Nim. (...) On niczego nie odbiera, a daje wszystko» (24 kwietnia 2005 r.: «L'Osservatore Romano», wyd. polskie, n. 6/2005, s. 12). Pobłogosław, Ojcze Święty, tych młodych misjonarzy, mocnych darami Ducha Świętego i gotowych docierać «aż na krańce ziemi!» Dziękujemy, Ojcze Święty!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież misje ewangelizacja Duch Święty św. Paweł Światowy Dzień Młodzieży misjonarze ŚDM Stanisław Ryłko

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W