Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Kanonizacja bł. Josemarii Escrivy de Balaguera
Prośba kard. José Saraivy Martinsa o kanonizację Josemarii Escrivy de BalagueraBeatissime Pater,

postulat Sancta Mater Ecclesia

per sanctitatem vestram

Catalogo Sanctorum adscribi

et tamquam sanctum

ab omnibus Christifidelibus

pronunciari

beatum Iosephmariam Escrivá.

Bł. Josemaría Escrivá urodził się 9 stycznia 1902 r. w Barbastro w Hiszpanii, w głęboko wierzącej rodzinie chrześcijańskiej. Przykre wydarzenia, których doświadczyła jego rodzina, sprawiły, że we wczesnych latach doznał wiele cierpienia. Ok. 16 roku życia po raz pierwszy poczuł, że Pan powołuje go do wypełnienia nieznanej mu jeszcze misji.

Aby móc całkowicie poddać się woli Bożej, postanowił zostać kapłanem. W 1918 r. wstąpił do seminarium w Logrońo. W 1920 r. przeniósł się do seminarium w Saragossie, gdzie 28 lutego 1925 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1927 r. przybył do Madrytu i rozpoczął pracę duszpasterską, przede wszystkim wśród dzieci, ubogich oraz chorych żyjących na przedmieściach miasta. Był naprawdę «człowiekiem odczuwającym pragnienie Boga i dlatego wielkim apostołem» (Jan Paweł II, przemówienie do uczestników spotkania zorganizowanego przez prałaturę Opus Dei, 17 marca 2001 r., «L'Osservatore Romano», wyd. polskie, n. 5/2001, s. 26).

2 października 1928 r. założył Opus Dei, zapoczątkowując w Kościele ruch uwrażliwiający ludzi ze wszystkich środowisk społecznych na potrzebę dążenia do świętości i apostołowania poprzez uświęcanie pracy zawodowej oraz wszystkiego, co składa się na codzienne życie.

Wasza Świątobliwość określił rysy duchowości tego świętego kapłana w słowach: «Żyć Ewangelią w świecie, być w pełni obecnym w tym świecie, ale po to, by go przemieniać i odkupić swą miłością do Chrystusa! Ten wielki ideał zapowiadał rozwój teologii laikatu, która naznaczyła później soborowy i posoborowy Kościół. (...) Być zjednoczonym z Bogiem, w świecie, w każdej sytuacji, stawać się z pomocą łaski coraz lepszym, zwiastować Jezusa Chrystusa świadectwem życia» (homilia z 19 sierpnia 1979 r.).

14 lutego 1943 r. założył on Kapłańskie Stowarzyszenie Świętego Krzyża, które daje możliwość inkardynacji do prałatury Opus Dei należących do niej wiernych, którzy przyjęli święcenia kapłańskie, a także pozwala żyć duchowością Opus Dei kapłanom inkardynowanym w diecezjach i podlegającym wyłącznie miejscowemu ordynariuszowi. To dzieło, założone z myślą o kapłanach, sprawia, że bł. Josemaría stanowi nadzwyczajny wzór gorliwej troski o świętość i braterstwo duchowieństwa.

W 1946 r. bł. Josemaría przeniósł się na stałe do Rzymu. Tutaj, ożywiany apostolską gorliwością, poświęcił się całkowicie wypełnianiu misji powierzonej mu przez Pana i rozpowszechnianiu jej na pięciu kontynentach w służbie Kościołom lokalnym; zainicjował w ten sposób prawdziwą mobilizację mężczyzn i kobiet, gotowych uczestniczyć w przedsięwzięciach służących ewangelizacji i rozwojowi człowieka, o szerokim oddziaływaniu społecznym.

Wasza Świątobliwość podsumował w tych oto słowach przesłanie, które szerzył w swych kazaniach, gorliwej pracy duszpasterskiej, pismach duchowych: «Bł. Josemaría zachęcał mężczyzn i kobiety różnych stanów społecznych, by się uświęcali i przyczyniali do uświęcania innych, uświęcając codzienne życie». «Przypomniał współczesnemu światu powszechne powołanie do świętości oraz chrześcijańską wartość pracy zawodowej» (przemówienie do uczestników sympozjum poświęconego nauczaniu bł. Josemarii Escrivy de Balaguera, 14 października 1993 r., «L'Osservatore Romano», wyd. polskie, n. 1/1994, s. 17). W papieskim dekrecie o heroiczności cnót błogosławionego podkreślone zostało nieprzemijające znaczenie tego przesłania.

Bł. Josemaría często wyjeżdżał z Rzymu. Podróżował po Europie i Ameryce, aby niestrudzenie głosić swą katechezę.

26 czerwca 1975 r. nagły atak serca zakończył jego ziemskie życie. Po śmierci opinia jego świętości coraz bardziej się rozpowszechniała. Jego wstawiennictwu przypisuje się niezliczone łaski i duchowe dary. Założyciel Opus Dei został beatyfikowany przez Waszą Świątobliwość 17 maja 1992 r.

Ojcze Święty, kanonizacja bł. Josemarii Escrivy de Balaguera pogłębi w ludzie chrześcijańskim świadomość zadań, do jakich Pan powołuje wszystkich swoich synów, a które bł. Josemaría wyraził następującymi słowami: «Poznać Jezusa Chrystusa. Zwiastować Go innym. Zanieść Go wszędzie».

Kard. José Saraiva Martins CMF
Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Opus Dei świecki kanonizacja życiorys świeccy uświęcenie świadectwo życia laikat światło świata Josemaria Escriva de Balaguer

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W