Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Wspomnienie o Janie Pawle IIMamy przyjemność poinformować o wspaniałym i szczególnym wydarzeniu 2010 roku, które jest związane z bliską nam wszystkim osobą: Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

W marcu, w sześciu największych miastach Polski, odbędą się koncerty Chóru i Orkiestry Papieskiej, dedykowane w hołdzie właśnie Janowi Pawłowi II. To wyjątkowe wydarzenie ma nawiązać do beatyfikacji Ojca Świętego, ale przede wszystkim, do Jego V rocznicy śmierci.

Chór i Orkiestra Papieska, składająca się z 80 muzyków, chórzystów i solistów, pod przewodnictwem Kapelmistrza Diecezji Rzymskiej  Monsignore Marco Frisina po raz pierwszy przyjeżdża do Polski. Po raz trzeci w historii Orkiestra opuści Watykan. Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja posłuchać ich na żywo. Chór i Orkiestra Papieska stworzą wyjątkowy, klasyczny wieczór koncertowy, jaki zazwyczaj ma okazję podziwiać tylko Papież wraz ze swoimi gośćmi specjalnymi.

Na czele artystów stoi Ks. prałat Marco Frisina, kapłan katolicki; kompozytor i dyrygent. Jest autorem wielu utworów z zakresu muzyki sakralnej, ścieżek dźwiękowych do filmów oraz wielu oratoriów napisanych dla papieża Jana Pawła II. Od 1984 roku kieruje założonym przez siebie mieszanym Chórem Diecezji Rzymskiej. Od lat jest odpowiedzialny za muzyczną stronę uroczystości religijnych w Rzymie i w Watykanie, również tych z udziałem Ojca świętego. Jego muzyka była również wykonywana przez uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Jako dziecko nigdy nie myślałem, że będę kiedykolwiek pisał pieśni dla samego Papieża, czy też uczestniczył w tylu wzniosłych momentach z jego udziałem. To Pan Bóg prowadzi wszystko, On kieruje naszym życiem w nieprzewidywalny sposób” — mówi Marco Frisina.

Koncert dla Papieża Jana Pawła II

Koncert odbywa się na życzenie Kapelmistrza ku czci Papieża Jana Pawła II. 80 muzyków i chórzystów wyruszy w trasę koncertową, gdzie zaprezentują swój repertuar szerokiej publiczności. W ten wyjątkowy wieczór będą śpiewane wyłącznie te pieśni, które Papież Jan Paweł II szczególnie lubił, jak „Jesus Christ You Are My Life”, który był ulubionym utworem Papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci stał się znany na całym świecie.

Poprzez muzykę, chcemy przenieść ducha Chrześcijaństwa do rodzinnego kraju Papieża. To jest pewnego rodzaju prezent, jaki sprawiamy Papieżowi” — opowiada Monsignore Marco Frisina.

Widzowie będą mogli poddać się również czarowi takich mistrzów jak Mozart, Bach, oraz rozkoszować się tymi dziełami, które na zlecenie Papieża zostały napisane przez Kapelmistrza na szczególne okazje.

Kapelmistrz sam skomponował większość utworów, które znajdują się w repertuarze. We Włoszech jest uznawany za gwiazdę, której muzyka zdobywa uznanie, ponieważ dotyka ludzkich serc. Marco Frisina wypowiada się skromnie o swojej osobie: „Nie uważam się za gwiazdę, czuję się po prostu jak ksiądz, który komponuje muzykę.”

Serdecznie zapraszamy na koncerty, pierwszy z nich odbędzie się już 14 marca 2010 w Warszawie!

Szczegółowe informacje o trasie koncertowej i biletach na stronie: www.koncerty.aart.pl
opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: papież Jan Paweł II muzyka sakralna trasa koncertowa Chór i Orkiestra Papieska Marco Frisina
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W