Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Adam Wicher

Katolicka Szkoła Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych Dzieci Światłości

ul. Dowborczyków 5
90-019 Łódź
Tel. 42/ 674 16 65
www.d-s.pl
mail: dziecis@wp.pl



Katolicka Szkoła Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych w Łodzi jest filią Katolickiej, Międzynarodowej Szkoły Modlitwy i Ewangelizacji Jeunesse-Lumiere, założonej przez o. Daniela Ange we Francji w 1984r. Polska Szkoła istnieje od 2004 roku.

Katolicka Szkoła Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych w Łodzi jest przeznaczona dla osób w wieku 18-30 lat. Funkcjonuje od października do czerwca. Za zgodą arcybiskupa metropolity łódzkiego, jest prowadzona przez kapłana - Ks. Grzegorz Korczak i absolwentów szkoły Jeunesse-Lumiere.

Uczestnicy Szkoły mieszkają razem w centrum Łodzi i mają możliwość kontynuacji studiów lub pracy, ale w taki sposób, by wieczorami oraz w weekendy mogła odbywać się formacja i życie wspólnotowe.

Od 2006 roku zaczął funkcjonować drugi dom, w Czołczynie pod Łodzią, w którym formację przeżywają osoby z całej Polski, a także innych krajów (Czechy, Ukraina). Specyfika drugiego domu polega na poświęceniu tego czasu wyłącznie na formację, co w praktyce przekłada się na zawieszenie na okres dziewięciu miesięcy pracy lub studiów. Od października drugi dom będzie mieścił się w Swolszewicach Małych, nad zalewem Sulejowskim.

Pieniądze na utrzymanie są wypracowywane przez uczestników Szkoły w ramach ich pracy zawodowej (przeznaczają na to część swoich dochodów) oraz z darowizn od rodziców i dobroczyńców.

Przewidziany jest czas na adorację Najświętszego Sakramentu i inne spotkania modlitewne, w których mogą uczestniczyć, w określonych dniach, także osoby spoza Szkoły.

Współpraca z macierzystą szkołą przejawia się m.in. przez coroczny wyjazd do Francji, wspólny udział w pielgrzymce do Rzymu oraz wykłady założyciela szkoły - o. Daniela Ange i innych osób.

Celem Szkoły jest pomoc w osiągnięciu dojrzałości chrześcijańskiej, formowanie młodych ewangelizatorów młodzieży i wspieranie rozeznania własnego powołania.

Zasadnicze elementy Szkoły to:

- formacja duchowa (Eucharystia, adoracja, Liturgia Godzin i modlitwa serca),

- formacja teologiczna (fundamentalne i aktualne tematy życia chrześcijańskiego),

- życie braterskie (prowadzenie domu, wspólne zajęcia, rekreacja),

- formacja misyjna (4 razy w roku czas spotkań ewangelizacyjnych).

Do udziału w zajęciach Szkoły zachęca o. Daniel Ange.

„Jesteś młody. Dlaczego nie mógłbyś dać rok z Twojego życia Jezusowi? To byłoby tak wielkim szczęściem dla Ciebie i dla NIEGO!” — pisze. „Twoje pokolenie, aby nie umrzeć bardzo pilnie potrzebuje transfuzji życia, miłości a więc radości. Dlaczego więc nie stać się radosnym świadkiem Jezusa dla swoich rówieśników? Jeżeli odpowiesz „tak” na te dwa pytania, oto dla Ciebie szkoła Bożego Szczęścia, by otrzymać radość bycia dzieckiem Bożym i stać się odważnym apostołem Jego Piękna”.

O. Daniel Ange był członkiem benedyktyńskiej wspólnoty „Matki Bożej Ubogich”, potem misjonarzem i pustelnikiem, napisał wiele książek. Na początku lat 80. opuścił pustelnię i przyjął święcenia kapłańskie. Postanowił poświęcić się ewangelizacji i docieraniu do ludzi najbardziej oddalonych od Boga. W roku 1984 założył na południu Francji międzynarodową szkołę modlitwy i ewangelizacji dla młodych "Młodość-Światło" (Jeunesse-Lumiere).

Celem szkoły jest ewangelizacja młodych przez młodych. Gromadzi ona ludzi w wieku 18- 30 lat, a do chwili obecnej ukończyło ją 480 absolwentów z 41 krajów. Jeunesse-Lumiere znajduje się na południu Francji w okolicach Tuluzy. Więcej informacji można znaleźć na www.jeunesse-lumiere.com.

Kardynał G. Dannels z Brukseli powiedział o JL: „Formacja, którą zapewnia młodym szkoła „Jeunesse-Lumiere” jest łaską Boga dla naszej epoki”. „Młodość -Światło” brała udział w misjach w około 30 krajach, także w Polsce.

 

 

Fragment z Reguły życia Szkoły Jeunesse-Lumiere dotyczący charakteru nauczań/ formacji.

 

„Prawda, której towarzyszy Miłość, jest jedynym rodzajem siły, która może zmienić świat.

Idźcie naprzód wy młodzi z Prawdą Boga !

Ona jest niezwyciężona. Tak, Prawda Boża jest niezwyciężona !

(JP II Bombaj 1985)

 

Ci, którym powierzono posługę nauczania będą czuwać by:

  • pokazać doktrynę wielkiej Tradycji Kościoła Katolickiego z całą prawością i wiernością Magisterium Kościoła (a nie według ich opinii lub opinii osobistej, lub co najwyżej przedstawiając je jasno jako takie).
  • Kursy były dostosowane do poziomu, potrzeb, możliwości młodych w szkole (nie jest to seminarium duchowne, wydział uczelni ani katecheza !). Językiem, który jest rozumiały, i który przekazuje to co istotne, nie szybując nad ziemią ani rozpraszając się zbyt nisko.
  • Zawsze w kontekście przesłania, które młodzi mają przekazać w czasie ewangelizacji tj. zdając sobie sprawę z nakazu misji.
  • W czasie ostatniego kursu nauczający mogą spróbować odpowiedzieć w kilku słowach, w sposób przystępny dla niewierzących, na pytania zaimprowizowane przez młodych.

By młody czuł się jak najśmielej, nauczyciel zaprezentuje się w całej prostocie, uczestnicząc jak najpełniej w życiu szkoły, szczególnie w jej rytmie modlitwy.

Niech będzie bratem, człowiekiem serca, świadkiem zanim będzie i po to by był, mistrzem, doktorem i teologiem.”

Na ile to możliwe program kursów będzie zharmonizowany z różnymi okresami liturgicznymi. Celebrowana tajemnica będzie rzucać swoje światło na studiowany temat i vice-versa. Nauczający będzie mógł wybrać tekst na krótką modlitwę w ciągu dnia w zależności od poprzedzającego ją kursu, a modlitwa spontaniczna pozwoli przemienić kurs w uwielbienie.



To wszystko po to by lepiej śpiewać swoją wiarę !
Czyż Credo nie jest poematem, nie jest hymnem ?”

 

Jeśli jesteś młodym człowiekiem, który pragnie poważnie potraktować swoją wiarę to zapraszam Cię do udziału w pięknej przygodzie. Możesz poświęcić cały rok Jezusowi, pokazując jak bardzo Go kochasz. W tym celu proponuję Ci uczestnictwo w naszej Katolickiej Szkole Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych "Dzieci Światłości". Jest to polska filia międzynarodowej Szkoły "Jeunesse-Lumiere" założonej przez o. Daniela-Ange'a we Francji. Rok formacji w u nas trwa 9 miesięcy (od października do czerwca) i pomaga we wzroście szeroko rozumianej dojrzałości, uczy ewangelizować młodych i ułatwia rozeznanie własnego powołania. Więcej informacji na ten temat uzyskasz wchodząc na naszą stronę www.d-s.pl

Ks. Grzegorz M. Korczak

 


opr. mg/mg



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wspólnota ewangelizacja nauczanie powołanie dojrzałość kontemplacja formacja życie braterskie szkoła ewangelizacji Daniel Ange Jeunesse Lumiere
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W