Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Benedykta XVI do Hiszpanii 6-7.11.2010
PODRÓŻ APOSTOLSKA BENEDYKTA XVI DO HISZPANII (Kronika)Santiago de Compostela

6 listopada 2010 Benedykt XVI udał się do Hiszpanii w dwudniową podróż apostolską, której pierwszym etapem było Santiago de Compostela, gdzie obchodzony jest Jubileuszowy Rok św. Jakuba. Rano, podczas lotu, odbyła się tradycyjna konferencja prasowa, a o godz. 11.20 papieski samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku w Lavacolla w Santiago de Compostela. Ojca Świętego witali książę Asturii Filip z małżonką Letycją, metropolita Santiago abp Julián Barrio Barrio, przedstawiciele rządu oraz władz kościelnych i lokalnych. W przemówieniu powitalnym Papież przypomniał m.in., że podążanie pątniczymi szlakami, takimi jak Droga św. Jakuba, ukształtowało chrześcijańskie oblicze Hiszpanii i całego kontynentu. Wyjaśnił także głęboki sens pielgrzymowania. Benedykt XVI skierował apel do Hiszpanii i Europy, podobnie jak wcześniej Jan Paweł II, by budowały swą teraźniejszość i planowały przyszłość, opierając się na autentycznej prawdzie o człowieku. Po części oficjalnej Papież spotkał się z parą książęcą oraz wicepremierem Alfredem Perezem Rubalcabą w jednej z sal lotniska.W południe Benedykt XVI wyruszył w «papamobile» do oddalonego o 11 km sanktuarium. Ok. godz. 13 przybył do katedry. Po modlitwie w kaplicy Najświętszego Sakramentu zwiedził średniowieczną budowlę, po czym pozdrowił pielgrzymów zebranych przed katedrą na placach Obradoiro i Quintana, a po przywdzianiu pielgrzymiej peleryny ponownie wszedł do katedry przez Drzwi Święte, otwierane jedynie z okazji Jubileuszowego Roku św. Jakuba, by pokonać ostatni etap Drogi św. Jakuba. Następnie zszedł do krypty, aby pomodlić się przy grobie apostoła, a także, zgodnie z tradycją, objął figurę św. Jakuba. W katedrze oczekiwali biskupi, przedstawiciele parafii, seminarzyści, chorzy i dzieci. Przemówienie powitalne wygłosił abp Barrio. Na zakończenie spotkania w katedrze Papież uczestniczył w słynnym rytuale okadzenia wielką kadzielnicą, tzw. «botafumeiro» (po galicyjsku «dymiący»). Ma ona 160 cm wysokości i waży ok. 80 kg. O godz. 16.30 na placu Obradoiro rozpoczęła się uroczysta Msza św. z okazji Jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po Mszy św. Papież udał się na lotnisko, skąd odleciał do Barcelony. W numerze OR 12/2010 publikujemy zapis konferencji prasowej w samolocie, papieskie przemówienia na lotnisku i w katedrze oraz homilię na placu Obradoiro w Santiago de Compostela.

Barcelona

Drugim etapem podróży Benedykta XVI do Hiszpanii była Barcelona, gdzie przybył 6 listopada ok. godz. 21. Na międzynarodowym lotnisku w El Prat przywitali go przewodniczący katalońskiej «Generalitat» (władz autonomicznych) José Montilla oraz burmistrz Barcelony Jordi Hereu i Boher. Następnie Papież odjechał do pałacu arcybiskupiego na nocleg, i tam z balkonu pozdrowił oczekującą go młodzież. 7 listopada o godz. 9 Benedykt XVI udał się do kościoła Świętej Rodziny — Sagrada Familia — witany na ulicach przez tłumy wiernych. W świątyni powitali go król Juan Carlos I i królowa Sofia. Król przestawił Papieżowi m.in. architekta Jordiego Boneta, prowadzącego prace w świątyni, którego ojciec był uczniem Antonia Gaudiego. Następnie w jednej z sal odbyła się prywatna rozmowa z parą królewską. O godz. 10 rozpoczęła się liturgia eucharystyczna, sprawowana w języku hiszpańskim, katalońskim i łacińskim, podczas której Benedykt XVI dokonał konsekracji Sagrada Familia. Na początku Papieża przywitał metropolita Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach. W homilii Papież powiedział m.in., że Gaudi w sposób genialny połączył trzy księgi — natury, Pisma Świętego i liturgii, aby wielbić Boga, który jest Prawdą i Pięknem. Na zakończenie nabożeństwa odczytano bullę, na mocy której Papież nadał kościołowi Świętej Rodziny tytuł bazyliki mniejszej. Następnie przed fasadą Bożego Narodzenia Ojciec Święty odmówił z wiernymi modlitwę «Anioł Pański». Po blisko trzygodzinnych uroczystościach Papież powrócił do pałacu arcybiskupiego, gdzie spotkał się z biskupami hiszpańskimi na obiedzie. Po południu Benedykt XVI odwiedził ośrodek «Obra Benéficio Social del Nen Déu», w którym otaczane są opieką osoby z zespołem Downa oraz innymi upośledzeniami umysłowymi, a także niepełnosprawne. Wygłosił tam przemówienie, poświęcił kamień węgielny pod nowy budynek ośrodka oraz podarował mozaikę przedstawiającą Świętą Rodzinę. Z ośrodka udał się na lotnisko El Prat, gdzie spotkał się z premierem José Luisem Rodriguezem Zapaterem. O godz. 18.30 odbyła się oficjalna ceremonia pożegnalna, w której uczestniczyła także para królewska. W numerze OR 1/2011 zamieszczamy homilię Ojca Świętego wygłoszoną w Sagrada Familia i rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański», przemówienia w ośrodku «Nen Déu» i podczas ceremonii pożegnalnej na lotnisku oraz katechezę papieską po powrocie do Watykanu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pielgrzymka Barcelona Santiago de Compostela Sagrada Familia Antonio Gaudi droga św. Jakuba Podróż Benedykta XVI do Hiszpanii podróż apostolska do Hiszpanii

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W