Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Papieża do Egiptu 28-29 kwietnia 2017 r.

Hasło osiemnastej podróży apostolskiej Franciszka brzmiało «Papież pokoju w pokojowym Egipcie».

W piątek 28 kwietnia po południu przybył on na międzynarodowe lotnisko w Kairze, z którego wraz z osobami towarzyszącymi udał się najpierw z wizytą kurtuazyjną do prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego, a następnie — po ceremonii powitalnej w pałacu prezydenckim w Heliopolis — do Wielkiego Imama Uniwersytetu Al-Azhar, szejka Ahmeda al-Tajeba. W Centrum Konferencyjnym Al-Azhar spotkał się z uczestnikami międzynarodowej konferencji w sprawie pokoju i po słowach Wielkiego Imama wygłosił do nich przemówienie. Z uniwersytetu Papież pojechał do hotelu Al-Masah na spotkanie z przedstawicielami władz państwowych, społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusu dyplomatycznego. Podczas spotkania przemówienia wygłosili prezydent Egiptu i Papież. Ostatnią wizytę kurtuazyjną Ojciec Święty złożył zwierzchnikowi Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Papieżowi Aleksandrii i Patriarsze Stolicy św. Marka Tawadrosowi II. Po prywatnej rozmowie Papieży w siedzibie Koptyjskiego Patriarchatu Ortodoksyjnego odbyło się także oficjalne spotkanie delegacji Kościołów katolickiego i koptyjskiego ortodoksyjnego, podczas którego Tawadros i Franciszek wygłosili przemówienia. Na zakończenie podpisali wspólną deklarację, by potwierdzić zaangażowanie w «dążenie do widzialnej jedności w różnorodności, pod kierunkiem Ducha Świętego». Po spotkaniu przeszli w procesji do kościoła Świętych Piotra i Pawła, gdzie przewodniczyli ekumenicznej modlitwie z udziałem zwierzchników innych Kościołów chrześcijańskich. Na zakończenie wszyscy zapalili świece i złożyli białe kwiaty przy «murze męczenników», upamiętniającym ofiary zamachu terrorystycznego z 11 grudnia 2016 r. Noc Ojciec Święty spędził w nuncjaturze apostolskiej.

W sobotę 29 kwietnia rano Papież Franciszek udał się na kairski stadion egipskich Wojsk Obrony Powietrznej, gdzie w obecności około 30 tys. osób — wśród nich byli także ortodoksyjni Koptowie i muzułmanie — odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Oprawę liturgii — odprawianej po arabsku i łacinie — stanowiły liczne koptyjskie pieśni. Na zakończenie celebry przemówienie wygłosił zwierzchnik koptyjskiego Kościoła katolickiego, patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac Sidrak. Obiad Ojciec Święty spożył z egipskimi biskupami oraz z osobami towarzyszącymi mu w podróży. Po południu udał się do Wyższego Seminarium Duchownego Katolickiego Patriarchatu Koptyjskiego im. św. Leona Wielkiego w kairskiej dzielnicy Maadi na spotkanie modlitewne z kapłanami, zakonnikami, zakonnicami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami, przybyłymi z całego Egiptu. Podczas spotkania wygłosił do nich przemówienie i dokonał obrzędu przyjęcia stroju duchownego przez kilku kleryków, po którym wszyscy zebrani odnowili przyrzeczenia kapłańskie i zakonne. Z seminarium Papież przejechał na kairskie lotnisko międzynarodowe, skąd po krótkiej ceremonii pożegnalnej — z udziałem prezydenta Egiptu oraz przedstawicieli władz państwowych i kościelnych — odleciał do Rzymu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Egipt podróż apostolska muzułmanie Kair Arabowie koptowie Kościół koptyjski papież Franciszek podróż do Egiptu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W