Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: Podróż Papieża Franciszka do Afryki [26.11.2015]

L'Osservatore Romano

Nigdy nie można posuwać się do nienawiści i przemocy w imię Boga

Apel Papieża w obecności przywódców religijnych w drugim dniu wizyty w KeniiDialog między różnymi religiami «nie jest luksusem» ani «czymś dodatkowym i opcjonalnym», lecz jest «rzeczą zasadniczą, czymś, czego nasz świat, raniony przez konflikty i podziały, coraz bardziej potrzebuje». Podkreślił to Papież Franciszek, zwracając się do kenijskich przywódców religijnych w siedzibie nuncjatury w Nairobi w czwartek 26 listopada rano.

Przed wielką i pełną radości Mszą św. na campusie stołecznego uniwersytetu, której przewodniczył, Papież spotkał się z różnymi duszami tego kraju, bogatego w różne tradycje, by przypomnieć, że imię Boże «nigdy nie może być używane do usprawiedliwiania nienawiści i przemocy». I odnosi się to również do tej ziemi, gdzie niestety wciąż «żywa jest pamięć o barbarzyńskich atakach w Westgate Mall, w Garissa University College i w Manderze. Zbyt często — stwierdził Franciszek — młodzi stają się ekstremistami w imię religii, by siać niezgodę i strach i by niszczyć tkankę społeczną». Dlatego ważne jest, by przywódcy religijni byli «uznawani za proroków pokoju, budowniczych pokoju, którzy zachęcają innych do życia w pokoju, harmonii i wzajemnym poszanowaniu».

Papież zakończył wzywając Wszechmogącego, aby dotknął «serc tych, którzy dopuszczają się tej przemocy» i obdarzył «pokojem nasze rodziny i nasze wspólnoty». Świat, podkreślił, «słusznie oczekuje, by wierzący pracowali z osobami dobrej woli nad rozwiązywaniem problemów, które mają reperkusje dla rodziny ludzkiej. Patrząc w przyszłość — zachęcił — módlmy się, aby wszyscy mężczyźni i kobiety uważali się za braci i siostry, w pokojowy sposób zjednoczonych w swoich różnicach i poprzez nie».

Temat pokoju został poruszony również po południu poprzedniego dnia w pierwszym przemówieniu publicznym na kenijskiej ziemi, wygłoszonym w State House podczas ceremonii powitalnej. W rezydencji prezydenta Kenyatty w obecności przedstawicieli najwyższych władz Kenii i korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Nairobi Franciszek przypomniał, że «konflikt i terroryzm» żywią się «strachem, zniechęceniem i desperacją, które rodzi ubóstwo i frustracja». Dlatego, dodał, «walka z tymi wrogami pokoju» musi być prowadzona przez osoby, «które bez lęku wierzą w wielkie wartości duchowe i polityczne, które zainspirowały narodziny» Kenii. Kraju ludzi młodych, kraju «młodego i energicznego», «wspólnoty bogato zróżnicowanej, która odgrywa znaczącą rolę w regionie» z uwagi na swoją uznaną zdolność do «kształtowania demokracji» opartej na wzajemnym poszanowaniu, dialogu i kooperacji.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój Afryka ubóstwo islam terroryzm przemoc dialog międzyreligijny frustracja Uganda wartości duchowe Kenia Podróż Papieża Franciszka do Afryki

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W