Jak okiełznać kryptowaluty i nie dać się naciągnąć

O kryptowalutach mówi się coraz więcej - i mówi się różnie, raz dobrze, raz źle. Faktem jest, że temat alternatywnych walut i inwestycji z nimi związanych staje się popularny, więc nie zaszkodzi dowiedzieć się kilku podstaw związanych z tym tematem.

Aktualnie w wielu dziedzinach handel bitcoin i rynki kryptowalut nie są do końca uregulowane i poruszanie się po nich przypomina trochę wycieczkę na Dziki Zachód – postaram się więc poniżej zwrócić uwagę na to jakich błędów nie popełniać, aby nie dać się wykorzystać i oszukać, różnym grasującym w tym obszarze naciągaczom, których niestety – jak to na Dzikim Zachodzie - jest niemało.

W tym artykule wskażę najważniejsze informacje, na które warto zwrócić uwagę rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami.

Postaraj się zrozumieć w co tak naprawdę inwestujesz

Wszystkie kryptowaluty mają ze sobą wiele wspólnego, ale mimo to występują między nimi ogromne różnice. Zanim zdecydujemy się na zakupienie jakiejkolwiek kryptowaluty, warto przeczytać jak najwięcej informacji na jej temat, prześledzić jej dotychczasowy rozwój i samemu podjąć decyzję czy uważamy ją za przyszłościową. Zbieranie informacji o danej kryptowalucie najlepiej rozpocząć od przeczytania jej tzw. whitepaper. Jest to dokument zrobiony przez twórców danej waluty cyfrowej, który powinien zawierać wszystkie detale na jej temat i szczegółowo wyjaśniać podstawy technologiczne, na których jest zbudowana. Zazwyczaj taki dokument jest dostępny na stronie internetowej danej kryptowaluty.

Nie inwestuj więcej niż jesteś w stanie stracić

W latach 2019 i 2022 po pęknięciu poprzednich baniek spekulacyjnych na bitcoinie i innych kryptowalutach pojawiało się w internecie bardzo wiele historii ludzi, którzy popadli w poważne długi lub stracili całe swoje majątki, ponieważ inwestowali zbyt duże sumy. Gdy zainwestujesz zbyt dużo pieniędzy w porównaniu do budżetu jaki posiadasz, wówczaj jeszcze bardziej emocjonalnie będziesz podejmować decyzje co zazwyczaj będzie skutkowało błędami, a przede wszystkim stresem.

Inwestuj poprzez zaufane kantory i giełdy

Na rynku istnieje wiele giełd kryptowalutowych i kantorów, które umożliwiają zakup i sprzedaż kryptowalut, jednak tylko część z nich warto obdarzyć zaufaniem, ze względu na ich wieloletnie doświadczenie w branży.

Jeśli chcesz kupić lub sprzedać kryptowaluty i za złotówki, i posiadasz własny portfel do ich przechowywania, wówczas najwygodniej skorzystać z kantoru kryptowalut KantorBitcoin.pl. Jest to kantor, który działa nieprzerwanie od 2016 roku i cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Użytkownicy szczególnie cenią sobie szybkie i bardzo pomocne wsparcie dla nowych użytkowników na jakie mogą liczyć w KantorBitcoin.pl, dostępne zarówno poprzez e-mail, jak i telefonicznie.

Jeśli nie masz jeszcze bezpiecznego portfela, w którym będziesz przechowywać kupione kryptowaluty, lub jeśli chcesz rozdzielić inwestycję na kilka kryptowalut, wygodniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z portfela kryptowalut PortfelBitcoin.pl, w którym masz zarówno zintegrowane funkcje zakupu i sprzedaży kilkunastu kryptowalut za złotówki, jak i możliwość ich wymiany między sobą oraz oczywiście bezpiecznego przechowywania. Portfel kryptowalut PortfelBitcoin.pl jest dostępny zarówno poprzez stronę internetową, jak również jako aplikacja na telefon.

Uważaj na oszustów oraz inwestycje w ICO

Ze względu na niewiedzę nowych inwestorów oraz brak regulacji, w branży istnieje bardzo wiele osób próbujących oszukać początkujących entuzjastów kryptowalut. Należy się upewnić, że nie posiadamy na komputerze szkodliwego oprogramowania, które mogłoby wykraść hasła do naszego portfela kryptowalutowego. Trzeba uważać również na podejrzane giełdy, które nie cieszą się dużą popularnością, ponieważ zdarzało się, że rekwirowały one środki użytkowników lub wstrzymywały ich wypłaty na bardzo długi czas. Jeśli planujesz inwestycje w projekty na etapie pierwszej oferty publicznej tj. initial coin offering, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo wiele z nich jest nastawione na wyłudzenie pieniędzy od inwestorów, a następnie zaprzestanie dalszego rozwoju. W skutek takiego działania kryptowaluta, którą kupiliśmy z nadzieją na zysk traci praktycznie całą wartość.

Warto przestrzegać przed podejrzanymi projektami i giełdami innych użytkowników, ponieważ oszuści w tej branży szkodzą całej społeczności kryptowalutowej.

UWAGA! Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni i namawia na inwestycję w kryptowaluty - nie ufaj takiej osobie. Jeśli faktycznie chcesz kupić bitcoiny, a nie do końca wiesz jak to zrobić to skontaktuj się z zespołem wsparcia na stronie KantorBitcoin.pl, a otrzymasz profesjonalną poradę od osób, które mają doświadczenie na tym rynku od początku jego istnienia.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, lub chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat aspektów technicznych jakie rządzą kryptowalutami zalecamy zapoznanie się z naszą autorską książką "Kryptowaluty od zera" autorstwa osób prowadzących kantor kryptowalut KantorBitcoin.pl, która jest dostępna we wszystkich znanych księgarniach i dorobiła się statusu bestsellera.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

« 1 »
TAGI:

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao