A może 1.5 procent podatku przeznaczyć dla hospicjum?

Jak mówi przysłowie, w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Jest jednak sposób, żebyśmy czuli się mniej bezsilni wobec obu tych nieuniknionych źródeł stresu i smutku. Gdy przy okazji rozliczania się z urzędem skarbowym przekażemy 1.5 procent swojego podatku na Hospicjum Proroka Eliasza, po pierwsze sami decydujemy, gdzie trafia część nieuniknionej daniny, a po drugie wspomagamy miejsce, gdzie zespół pasjonatów-profesjonalistów stara się, żeby nieuleczalna choroba odbierając ludziom życie, nie pozbawiała ich godności.

Od momentu otwarcia przyjęli już ponad 100 pacjentów. Pacjentów, którym personel hospicjum towarzyszył do ostatnich chwil uśmierzając nie tylko ból, ale zapewniając również tak ważną w ostatnich chwilach miłość, empatię i zrozumienie.

Czy umieranie może być dobre?

Żeby zrozumieć, czy umieranie może być w ogóle dobre, trzeba uświadomić sobie, jak bardzo bywa ono złe. Samotny człowiek, chory na raka lub inną nieuleczalną chorobę, wymagający opieki zarówno lekarskiej, jak i tej dotyczącej codziennego funkcjonowania, często nie mogący podnieść się z łóżka, mieszka na podlaskiej wsi w lesie, daleko od lekarza, sklepu, apteki. Sąsiedzi, o ile jeszcze są, to często osoby starsze, które same wymagają pomocy. Współmałżonek często też już ma za mało siły psychicznej i fizycznej, aby sobie poradzić z umierającym. Dorosłe dzieci – zazwyczaj mieszkają gdzie indziej i nie tylko odległość utrudnia im codzienną opiekę nad rodzicem, ale również brak umiejętności czy sprzętów medycznych.

A może 1.5 procent podatku przeznaczyć dla hospicjum?   Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

„A taki pacjent wymaga zazwyczaj profesjonalnej pomocy 24 godz. na dobę. Chcemy, żeby u nas umierał nie tylko z bez bólu, ale też bez wstydu wynikającego z bezradności i zaniedbania, czy strachu potęgowanego przez samotność. Niektórzy chorzy wolą umierać w hospicjum niż w domu, nie chcą być zależni od rodziny, nie chcą być ciężarem” – dodaje dr Paweł Grabowski., a jednocześnie podkreśla, że bliscy tak ciężko chorych pacjentów nie powinni mieć wyrzutów sumienia:

„Niejednokrotnie widzimy, że rodziny umierających mają problem z powierzeniem bliskich hospicjum, bo uważają to za dowód, że nie podołali opiece. Powoduje to wiele frustracji w relacjach między bliskimi. Tymczasem to jest właśnie dowód świadomego i odpowiedzialnego podejścia, bo przecież nie każdy jest w stanie poradzić sobie z całodobową opieką. A my od początku budujemy hospicjum tak, żeby zapewnić w nim maksymalny komfort fizyczny i psychiczny zarówno pacjentom, jak i ich bliskim.

Bezcenne wsparcie chorych przez każdego z nas

To darowizny są podstawą funkcjonowania Hospicjum Proroka Eliasza. Potrzebujących opieki jest coraz więcej, a fundacja pomaga nie tylko pacjentom umierającym na raka, ale również na inne nieuleczalne choroby, których opieki już NFZ nie refunduje. Działalność hospicjum stacjonarnego owszem wspierane jest przez NFZ, ale to kropla w morzu potrzeb.

A może 1.5 procent podatku przeznaczyć dla hospicjum?   Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

„Według prognoz GUS tylko do 2025 r. zachorowalność na choroby onkologiczne zwiększy się o ponad 25 proc.! Hospicja, za chwilę przestaną być wydolne, tym bardziej, że koszty ich prowadzenia rosną lawinowo wraz z inflacją. Konieczna jest też zmiana ich finansowania, otwieranie kolejnych, poszerzenie listy chorób, które klasyfikują do pobytu w hospicjum. Nad tym również pracujemy bo wiemy, że żeby zmienić rzeczywistość i mentalność ludzką nie wystarczy pomagać tylko na Podlasiu, należy wychodzić z inicjatywą dalej.. Mamy świadomość tego jak wiele zmian potrzebuje nasz system w zakresie opieki paliatywnej i sukcesywnie do tego dążymy”  – mówi dr Grabowski

A może 1.5 procent podatku przeznaczyć dla hospicjum?   Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

Pomóż nam służyć podopiecznym u kresu ich życia:

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza
KRS 0000328837

www.hospicjumeliasz.pl/1procent/

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama